Maratonci z Frýdku-Místku, Ostravy a okolí změřili své síly v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice. Nadšenci si při cvičení mohli vybrat z bohatého programu. Někteří vyzkoušeli elastická lana, jiné zase zaujala poklepová rozcvička celého těla. „Každý z účastníků si našel sport, který ho nejvíce bavil. Program byl přizpůsobený i pacientům s výraznějšími pohybovými potížemi, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík.

Při cvičení jim asistovali zkušení fyzioterapeuti,“ říká Helena Nováková, předsedkyně Unie ROSKA Frýdek-Místek. Z dobrovolného vstupného a darů se v Moravskoslezském kraji podařilo vybrat 3 660 korun, které poputují na speciální fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS.

Hlavním tématem letošního maratonu byla především osvěta o RS a boření mýtů spojených s touto nemocí. „Pro léčbu RS je zásadní včasný záchyt a léčba nemoci. Z toho důvodu je nesmírně důležité, aby všichni, kteří mají příznaky signalizující RS, jako je zakopávání, ztráta citu v prstech nebo rozostřené vidění,vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Nemocní někdy návštěvu lékaře odkládají, protože se diagnózy bojí.

Při správné léčbě a dodržování zdravého životního stylu ale mají pacienti plnohodnotný život. Rozhodně není třeba pravda, že ženy trpící RS nemohou mít děti. Jestliže je jejich nemoc podchycená a nedochází k atakám, tak v založení rodiny nestojí překážky,“ popisuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje. O roztroušené skleróze Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz. O Nadačním fondu IMPULS Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

Dominika Cardova