Orloj v Kryštofově Údolí je umístěný ve věžové budově bývalé trafostanice naproti Muzeu betlémů. Vznikat začal v roce 2006, slavnostní spuštění se uskutečnilo 20. září 2008.

Plnohodnotným orlojem se pak stal v roce 2011, kdy bylo uvedeno do provozu zařízení, znázorňující fáze Měsíce a znamení Zvěrokruhu.

Pohyb apoštolů se spouští každou celou hodinu od 8 do 22 hodin. Iniciátorem, investorem i hlavním stavitelem orloje je Martin Chaloupka, mechanická část je dílem Jiřího Ottmara, sochy apoštolů navrhl a z lipového dřeva vyřezal liberecký výtvarník Václav Plechatý, na díle se podíleli i další umělci a řemeslníci, například zámečníci František Budák a syn z Machnína, umělecký kovář Jan Nikendey a další.

Vesnička se může pyšnit dalším unikátem, a to dřevěným kostelem sv. Kryštofa. Postaven byl v letech 1683 – 1686 a jedná se o roubenou raně barokní stavbu.

Kostel od doby svého vzniku neprodělal větší architektonické úpravy a zůstal zachovaný tak, jak jej stavitelé zamýšleli. Od roku 1966 je spolu s farou chráněn jako kulturní památka.

V osadě Novina se pak nachází ojedinělá technická památka, železniční viadukt na trati z Liberce do České Lípy. Dokončený byl v roce 1900. Je třicet metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má čtrnáct podpěrných sloupů. Viadukt nevede rovně, ale do oblouku.

Při stavbě železnice museli její zakladatelé překonat ještě další technický problém - 700 m vysoký Ještědský hřeben a tak vznikl 802 m dlouhý tunel, který začíná jeden kilometr od železniční stanice Novina a ústí těsně před stanicí Křížany.

Kamenná stavba křižující hluboké údolí si zahrála v celé řadě filmů. Například v českých snímcích Tři sezony v pekle a Krev zmizelého.

Ze zahraničních filmů můžeme jmenovat americko-britskou romantickou komedii z roku 2004 Hon za svobodou nebo válečné drama Hartova válka v hlavní roli s Brucem Willisem.

(ven)