Historie skateboardingu ve světě

Skateboarding se pravděpodobně zrodil někdy na přelomu 40. a 50. let minulého století v Kalifornii. S myšlenkou vyrobit skateboard přisli místní surfaři, kteří chtěli mít nějakou alternativní zábavu v okamžiku, kdy zrovna nebudou žádné vlny.

První skateboardy se poměrně dost lišily od těch, které známe dnes. Byly to doslova dřevěná prkna, která měla zespodu přidělaná kolečka z kolečkových bruslí (případně čehokoliv, co bylo zrovna po ruce). 

Do podhůří Jeseníků - Sobotín a Rapotín.
V podhůří Jeseníků: do Sobotína a kdysi světově proslulé sklárny v Rapotíně

Majitel surfařského obchodu Bill Richard už tehdy viděl ve skateboardingu velký potenciál i z hlediska podnikání a tak v Chicagu oslovil specializovanou firmu, která se zabývala výrobou kolečkových bruslí. Nechal si od nich vyrobit sady koleček, které pak montovali na dřevěné desky v jeho obchodě se surfy.

V roce 1965 se poprvé v televizi vysílal Národní skateboardingový šampionát.

Historie skateboardingu u nás

Přibližně v roce 1976 se na různých místech Československa začalo ozývat chrčení koleček. Ivo Škrabal v Poličce sestrojil skateboard podle návodu v časopise ABC, kde bylo vysvětleno, jak přibližně skateboard vypadá a jak funguje princip zatáčení. 

Otevírání pramenů v Luhačovicích.
OBRAZEM: Vzhůru za zdravím. Lázeňské prameny v Luhačovicích jsou otevřeny

Bratři Formanovi (synové režiséra Miloše Formana, který odešel v roce 1968 do USA) si skateboardy přivezli z Ameriky z návštěvy u svého otce.

Kutilství

Na desku se nejčastěji používaly stavební překližky, dřevěné dveře od skříně, vyřízl se požadovaný tvar, navrtaly díry, jako grip posloužil šmirglpapír nebo pryž.

Jarní Uherský Ostroh.
FOTO: Jarní kontrast s pěknou architekturou v našem sousedním kraji vás dostane

Komunita

Skateboardisté se začali potkávat, vznikala tak první komunita na našem území. Hlavními centry byla Praha, Brno, Polička, Žacléř, skateboardová komunita byla ale i v Olomouci a vůbec v různých koutech Československa.

Punkáči

Skateboarding byl v osmdesátých letech svázán s punkem, spousta skaters byli také punkeři. Za zmínku stojí třeba kapela Suchý mozky, jejíž frontman Ivan Zobák Pelikán předváděl na jevišti neskutečnou show s bratry Fromanovými.

Měli originální kytary Fender, což bylo v té době takřka nepředstavitelné, protože u nás samozřejmě nebyly k sehnání. Vypráví se i o koncertu, kde Miloš Forman seděl uprostřed sálu na křesle, kouřil doutník a usmíval se.

Makču Pikču, tento půvabný a exoticky znějící název nese zajímavé arboretum v obci Paseka na úpatí Nízkého Jeseníku.
Tip na výlet: Už jste byli na Makču Pikču? I na Moravě máme kousek Ameriky

Koncerty byly každý večer na programu i na Summercampu v Prachaticích, hrál tu i Claus Grabke se svoji kapelou, mimo další zábavný program.

Profíci

Profesionální skateboardisté přijížděli do Československa i díky velkému úsilí, odhodlání a organizačnímu talentu Martina Kopeckého.

Martin Kopecký organizoval závody, sháněl vybavení a výjezdní doložky, které umožňovaly našim skateboardistům vycestovat. Byl předsedou Evropské skateboardové asociace, organizoval mezinárodní závod Euroskate v roce 1988 v Praze. 

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.
Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Tip na knihu a film

Historii československého skateboardingu přehledně mapuje kniha Prkýnka na maso jsme uřízli a film King Skate, který určitě pobaví i neskejťáky a diváky všech generací, nabízí vtipné scény i silné momenty skateboardingu v ČSSR.

Zdroj: Youtube

Zdroj: craness.cz, snowboard-zezula.cz

Scéna z filmu Muzzikanti - Klára zde vychází ze sídla terapeutky, v reálu ze dveří českotěšínské radnice. Foto: Eva Pospíšilová
Filmová místa: Kříž v roli Izziho, spousta hvězd a krása Beskyd v Muzzikantech
Slezské Rudoltice a jejich krásy.
Kam na výlet? Ve Slezských Rudolticích naleznete zámek i výhledy na Jeseníky