V Regionální knihovně Karviná fungují bezkontaktní knihovnická okénka. Čtenáři mají možnost objednat si knihy telefonem, e-mailem či prostřednictvím online katalogu (ZDE) a knihovník/knihovnice je kontaktuje s tím, kdy si mohou dokumenty vyzvednout. Funguje také donášková služba, v současné době nejen pro ty, kteří mají problémy se zdravím a k okénku si pro knihy nedojdou, ale také například pro ty, kteří se vyhýbají kontaktům kvůli obavě z nákazy.

Pokud zájemce o využití služeb knihovny není registrovaným čtenářem, může využít předregistrační formulář umístěný na webových stránkách (ZDE) a zaplatit registrační poplatek bankovním převodem.

Zdroj: Youtube

Protože doba pokročila, nepůjčují se jen klasické knihy, ale také audioknihy a deskové hry, CD nebo DVD s filmy. Čtenáři si mohou půjčovat prostřednictvím svého online čtenářského konta e-knihy (maximálně 3 e-knihy na 31 dnů) a od ledna 2021 mají také přístup ke službě Národní digitální knihovna – Díla nedostupná na trhu (NDK-DNNT). Pro přihlášení k této online službě stačí čtenáři jeho přístupové údaje ke čtenářskému kontu, které má v karvinské knihovně.

Národní digitální knihovna jako velký zdroj
Národní digitální knihovna v sekci Díla nedostupná na trhu nabízí plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky až do roku 2007 (periodika – vydání do roku 2010). Kromě toho jsou z rozhraní NDK přístupné plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné (autorskoprávně již nechráněné).

Jak vracet knihy?
V lednu 2021 jsme pro čtenáře pořídili také biblioschránku, která je umístěna před budovou knihovny v Karviné-Mizerově, a čtenáři do ní mohou vracet knihy 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

V lednu 2021 jsme začali s pořádáním online besed přes youtube kanál knihovny díky spolupráci s Tiskovým oddělením Statutárního města Karviné. Protože březen je ve znamení celostátní akce Březen – měsíc čtenářů, online akcí se bude konat více – např. 8. 3. 2021 – beseda se spisovatelem, řezbářem a scénáristou divadelních her Stanislavem Filipem, 18. 3. 2021 – cestovatelská beseda s Pavlem Sidžinou – Půl roku v Asii, 22. 3. 2021 čtení v polštině pro děti z knihy polské spisovatelky Beaty Ostrowické nebo 29. 3. 2021 – Kouzelný svět knih aneb z kapsáře našich knihovnic, kdy kolegyně Bára bude představovat zajímavé knižní tipy.

Zdroj: Youtube


Kromě online besed jsou připraveny kvízy, soutěže, kreativní dílna online, v oknech knihovny v Karviné-Mizerově jsou umístěny obrázky dětí z MŠ Školská, při procházce nebo při vyzvedávání knih potěší oko návštěvníka. (pzn. akce k Březnu – měsíci čtenářů jsou samostatně v příloze, změna programu vyhrazena).

Městské informační centrum
Součástí knihovny je také Městské informační centrum, které v současné době nabízí služby jako je tisk, kopírování nebo skenování. Návštěvníci si mohou také zakoupit některé z propagačních předmětů města, které se v Městském informačním centru prodávají nebo knihu Šikmý kostel (oba díly). V Městské informačním centru je možné platit bezkontaktně, a pokud chce návštěvník využít jeho služeb, kontaktuje pracovníky předem telefonicky nebo e-mailem.

Statistiky

  • Registrovaní čtenáři za rok 2020 – 5 560, z toho čtenáři do 15 let včetně – 1 226.
  • Za rok 2020 bylo vypůjčeno 250 642 knihovních jednotek, 90 361 bylo návštěvníků.
  • Přestože v roce 2020 byla knihovna několikrát uzavřena a i při otevření přetrvával omezený režim knihovny, podařilo se uspořádat 421 kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost, pro základní a mateřské školy.
  • V současné době si pro knihy chodí nejvíce dospělí nebo senioři.
  • Půjčují se čeští autoři – Boček, Mornštajnová, Klevisová, Třeštíková. Detektivky, thrillery, romány pro ženy, půjčuje se také povinná četba, studenti si chodí pro naučnou literatura (pedagogiku, ekonomiku, management, sociologii, zdravotnictví). Řada čtenářů píše, že vše nechá na výběru knihovníka, který se podívá, jaké knihy si čtenář půjčoval a na základě toho se snaží vybrat mu stejný žánr.

Svatava Sukopová