Ale je zde i jiný sortiment. A pak pokračujte dále, do Janovic k místnímu zámku. V sobotu 16. července 2022 zde bude zajímavý program. Případně si odpočiňte v místním parku.

Zámecký park v Janovicích u Rýmařova patří mezi málo známé parky, přesto stojí za pozornost. Jeho rozloha je více jak 5 ha zeleně v nadmořské výšce 650 m n. m. Po jihozápadní straně ho lemuje stromová alej a Podolský potok, na severovýchodě hranici tvoří janovický zámek. Celý park lze obejít po zpevněné cestě vedoucí kolem zámku, parkem a stromovou alejí. Původně byl prostor využíván jako louka na sušení běleného plátna a na louce byla dvě bělidla - letní dřevěné a zimní zděné.

Prajzská řezbářská show 2022.
OBRAZEM: Prajzská řezbářská show nabídla metamorfózu dřeva v přímém přenosu

Na sklonku 19.století zde začali tehdejší majitelé a milovníci přírody, Harrachové, budovat "severské arboretum", čemuž předcházelo vysušení podmáčené půdy. K tomu sloužilo důmyslné dřevěné odvodňovací potrubí. Výsadba stromů byla ukončena v roce 1910. Ve středu byl malý vodotrysk a celý park byl protkán sítí drobných cestiček.

Během 2. světové války byl park včetně zámku poničen a jeho postupnou degradaci dokonala v roce 1960 povodeň, způsobená zvednutím hladiny Podolského potoka. V 70. letech 20. století byl pokus o zvelebení zámeckého parku, ale ztroskotal na nedostatku financí. Dnes je park v majetku Města Rýmařov.

Eva Raidová

Na severu Moravy můžete navštívit historii i zábavu v Úvalně nebo například v Krnově.
Kam o prázdninách na severu Moravy? Ke koupališti v Úvalně nebo do Krnova
Drift Open v polském městě Kietrz, nedaleko polsko-českých hranic.
FOTO: Takhle vypadá Drift Open u našich polských sousedů. Auta, že zrak přechází