V letech 1919 až do roku 1939 se zde v den připomínky upálení mistra Jana Husa pálila hranice. Tuto tradici založili místní sokolové. V roce 1933 zde byla postavená turistická útulna manželi Závodnými z Metylovic, která sloužila i pro ubytování. V 50. letech tato ubytovna patřila Dolu Šverma jako rekreační středisko nejen pro svoje zaměstnance. Později, od roku 1969, rekreační středisko převzal Dopravní podnik Ostrava. V létě toto rekreační středisko také navštěvovali rekreanti z NDR.

V roce 1989 Dopravní podnik zahájil rekonstrukci tohoto objektu, ale v polovině rekonstrukce byl objekt v roce 1990 předán v rámci restitucí původním majitelům a od té doby budova chátra a je nepřístupná.

Jedna z dalších tradic Metylovické hůrky je každoroční silvestrovský výšlap pod názvem "Monte-Čupelo-lašský Říp", kde se sejde mnoho příznivců této akce. Přivítá Vás živá hudba, mnoho dobrého jídla a Beskydská likérka.

Na vrchol vede spousta cest z různých směrů, ale pokaždé jdete jinou přírodou. Lesy jehličnaté nebo listnaté se střídají s pastvinami a loukami. Jsou zde také nádherné výhledy jak na Beskydy tak i na přehradu Olešná, Frýdek-Místek, Ostravu. I když je to kopec nevysoký, přesto stojí za návštěvu a díky asfaltce z Metylovic se dá jít i s kočárkem.

Petr Parák

Máte tip na okouzlující místo, kam byste poslali na výlet i další turisty? Podělte se o něj! Pošlete nám fotografie a popis místa na e-mail: tipy.morava@denik.cz. My vše uveřejníme na našem webu v rubrice Čtenář reportér i v tištěné podobě Deníku.