Rozhledna Halaška - Kopřivná je postavená v roce 2021 a pojmenovaná po rodáku z Budišova nad Budišovkou, astronomovi, matematikovi a fyzikovi Františku Ignáci Halaškovi. Zajímavostí rozhledny je, že má skleněnou střechu. Po vystoupání 153 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 28 m je nádherný výhled do okolí Oderských vrchů, včetně zasněžených Jeseníků s Pradědem. Kolem rozhledny je hvězdná mapa a sluneční hodiny - celkem přesné, ale neukazují letní čas.

K rozhledně se dá dojít přímo z Budišova nad Budišovkou a nebo to vzít oklikou kolem bývalého hradu Vildštejn. Zřícenina hradu leží na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnici. Sloužil jako správní středisko budišovského panství. První zpráva o hradu pochází z roku 1316 a byl údajně třikrát větší než například Sovinec. Dnes je hrad zarostlý mladým lesem a zasypán množstvím hlušiny. Díky tomu si nelze učinit přesnou představu o uspořádání hradu.

Petr Parák

Do rubriky Čtenář reportér může přispět kdokoliv, kdo rád fotografuje, píše, zajímá se o aktuální dění a je ve správný čas na správném místě. Své snímky, texty i krátká videa můžete posílat prostřednictvím webového formuláře nebo na e-mail: tipy.morava@denik.cz. Děkujeme!

Štramberk je častým cílem turistů, kteří touží po výhledech i historii.
Kam na výlet? Štramberk se svou Trúbou a lahodnými "uchy" se nikdy neomrzí
V muzeu v Rýmařově si můžete prohlédnout tisíce turistických známek.
OBRAZEM: Turistické známky ve velkém. V Rýmařově můžete nalézt sběratelský ráj
Hrad Hukvaldy a jeho okolí.
Tip na výlet: Dobývání hradu Hukvaldy i stáda daňčí a mufloní zvěře na dosah