Proč “Ukaž koule”? Protože právě s koulemi se hraje boccia [boča]. Paralympijský sport pro lidi na vozíku podobný francouzskému petanque. Kampaň pak apeluje na to, aby “koule” ukázali i ostatní. Tím, že se aktivně do sbírky zapojí. “Nečekali jsme, že naše výzva bude mít tak velký ohlas. Ze všech stran se nám dostává podpory, lidé nám posílají spousty hezkých zpráv a vzkazů a také samozřejmě přispívají. Moc si toho vážíme,” svěřuje se Kateřina Šajnarová, šéfka Handicap Sport Clubu Havířov (HSC), který kampaň pořádá.

Videospoty představující hráče boccii a jejich osobní příběhy vidělo skoro půl milionu diváků, web iniciativy navštívilo přes pět tisíc návštěvníků, na konto veřejné sbírky přispěly zatím na tři stovky dárců. Organizátoři chtějí v posledním ostrém týdnu kampaně, která končí ve středu 18. listopadu, čísla ještě navýšit a dostat se na cílovou částku 150 tisíc korun. Získané prostředky pokryjí výjezdy sportovců do zahraničí, nezbytné asistenty a také nákladné vybavení.

Kampaň si klade za cíl propagovat paralympijský sport bocciu, a získat tak finanční podporu pro hráče s hendikepem. Jen náklady na plánované zahraniční výjezdy hlavních protagonistů kampaně se pohybují v řádu milionu korun. Nákladné jsou ale také “standardní” aktivity klubu související s trénováním a pořádáním zápasů nebo s pořízením pomůcek. Speciální rampa, nezbytná pro hráče s vážnějším postižením, vyjde na pětadvacet tisíc. “Takže i když se vybraná částka může zdát vysoká, potřebovali bychom víc,” přiznává Šajnarová. Organizátoři tak vyzývají všechny, které kampaň zaujala, aby pomohli. A tak ukázali koule.

Úspěchu kampaně pomohla kromě jiného jeho medializace. Hned v prvním týdnu se reportáž o moravských a slezských boccistech objevila v hlavní sportovní relaci Branky, body, vteřiny, členové HSC byli hosty Dobrého rána České televize, příspěvek natočil i Paralympijský magazín. Následovaly rozhovory do Ostravského a Olomouckého rozhlasu, reportáže lokálních televizí, články se objevily v Blesku, Mladé Frontě, Deníku či na webu sport.cz. Obrovská vlna podpory se strhla na sociálních sítích. “Naši myšlenku šíří do světa takové osobnosti, jako jsou Veronika Khek Kubařová, kapela Mirai, ostravský Baník, hokejový Třinec a spousta dalších,” zdůrazňuje Kateřina Šajnarová fakt, že se k propagaci sportu pro handicapované připojili lidé úspěšní v různých odvětvích

Boccisty z Moravy můžete podpořit zasláním libolného příspěvku na sbírkový účet číslo 2701190279/2010, případně zaslat DMS ve tvaru DMS UKAZKOULE 90 na císlo 87 777 a nebo poslat peníze prostřednictvím darovacího formuláře na webu www.ukaz-koule.cz.

Martin Kučera