Provázela nás nejenom dvojice herců paní Niedobová a pan Halinec, která představovala manžele Schielovy v dobových kostýmech ušitých i ze zdejšího brokátu, ale i paní Martina Kohoutková. Předvedla ruční tkaní, odborně vysvětlila žakárské vazby, hovořila o provozu a mnoho dalšího.

Městské muzeum Rýmařov a Hedva Český Brokát vás zvou na mimořádné komentované prohlídky externí expozice muzea v budově textilky Hedva Český Brokát, které proběhnou v termínech: 10. 8., 24. 8., 7. 9. a 21. 9. a to vždy v 10:00 a ve 14:30. Je nutné se předem rezervovat na emailu icko@inforymarov.cz či telefonicky na 554 212 381. Těšit se můžete na divadelní scénky s kostýmovanými herci a podíváte se rovněž do provozu textilky.

Textilnictví má na Rýmařovsku dlouholetou tradici. Počátky tkaní jsou doloženy už ve 13. století. V 19. století ale dosud používaný prostý len začal nahrazovat hedvábí. A právě v hedvábnictví nejvíc vynikly dvě rodinné firmy, firma bratří Flemmichů a podnik bratří Schielů. Obě firmy se mimo jiné specializovaly i na tkaní církevních textilií užívaných při liturgických obřadech.

Autor:Eva Raidová