„Naše malotřídní škola v Záblatí neodmyslitelně patří k této městské části a drtivá většina rodin ze spádové oblasti přihlašuje své děti právě sem. V posledních letech jde standardně okolo osmi žáčků ročně. Letos jsme se právě kvůli rostoucímu zájmu rozhodli posílit prostory pro výuku a v přízemí kompletně přestavěli místnost, kde sídlila pobočka naší knihovny. Vznikl tu multifunkční prostor, který je od září využíván jako běžná třída, výuková místnost a částečně stále i jako zázemí knihovny,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že do úprav investovalo město 600 tisíc korun.
Zatímco v dobách svého zrodu v roce 1912 byla záblatská škola jednoduchou budovou se třemi třídami a malým bytem pro školníka, dnes má podstatně širší zázemí. V přízemí funguje i družina, za objektem je zánovní hřiště a naproti něj samostatná tělocvična s moderním umělým povrchem. „V příštím roce máme v plánu rekonstrukci vnějšího pláště tělocvičny, z přední i zadní strany dostane novou fasádu. Původní zůstane pouze boční štít. Současně dáme vyměnit všechna okna,“ informovala vedoucí odboru školství bohumínské radnice Pavla Skokanová.
Obliba záblatské malotřídky ale nespočívá pouze v jejím vybavení. Doby, kdy byl tento typ škol vnímán jako něco zvláštního, či dokonce neplnohodnotného, jsou dávno pryč. „Důvěru si získáváme především individuálním přístupem pedagogů a rodinnou atmosférou, díky níž si děti budují přátelství a tráví spolu i volný čas po výuce. Po ukončení prvního stupně od nás žáci odcházejí perfektně připraveni k přechodu na druhý stupeň některé z větších škol, vynikajících výsledků dosahují i při přijímacím řízení na víceletá gymnázia,“ uvedla Barbora Sovová, ředitelka Bezručovy základní školy, pod níž malotřídka spadá.
Právě Bezručova škola je svým pojetím v Bohumíně unikátní. Spojuje dvě zařízení, v nichž se vyučuje pouze na nižším základním stupni. „Zatímco v horní části Záblatí funguje zmíněná malotřídní škola se dvěma smíšenými věkovými skupinami ve spojených kolektivech, ve větší budově pod záblatským kopcem naproti průmyslového areálu děti docházejí klasicky od první do páté třídy podle svého věku,“ upřesnila ředitelka. Hlavní budova je ještě o čtyři roky starší než její menší »sestra«, postavena byla v roce 1908 a v posledních letech prochází rozsáhlou modernizací.
„Zásadní inovací je nově vybudovaná odborná učebna pro výuku prvouky, přírodovědy a dalších předmětů za 4 miliony korun. K ní přibyly bezbariérové toalety a bezbariérový vstup do objektu školy. V letech 2021 a 2022 se dělníci pustili také do kompletní obměny střechy za celkem 6 milionů korun,“ vypočetl místostarosta Bruzl. Zmínil také, že od roku 2019 využívají děti v Bezručově škole zrekonstruované venkovní hřiště a ještě o rok dříve přibyly ve všech třídách větrací jednotky s rekuperací sloužící k výměně vzduchu a úsporám nákladů na vytápění.
Jana Končítková
tisková mluvčí