Zuzana, Pavel, Jana, Katka a Karolína. Těchto pět mladých aktivních lidí ze spolku Karvina Sustainably z. s, právě realizuje velmi zajímavý solidární projekt v Mateřské škole Na Kopci v Karviné.

Tento projekt si klade za cíl vytvořit hlubší vztah mezi dětmi a přírodou, již od raného dětství. Myšlenka projektu vychází jako reakce na potřebu řešit klimatickou změnu a prosazovat udržitelný rozvoj.

Projekt má za cíl podporovat neformální vzdělávání dětí ve věku od dvou do šesti let, posílit jejich vztah a porozumění přírodě. Děti se naučí, jak fungují přírodní procesy a jaká je důležitost ochrany přírody.

Budou se také učit základy udržitelného zahradničení a péče o rostliny. Dále se děti seznámí se základy permacultury, což je přístup k zemědělství a zahradničení, který klade důraz na udržitelnost, ekologickou stabilitu a ohleduplnost k přírodě. Projekt také nabízí dětem možnost se seznámit s týmovou spoluprací a rozvíjet dovednosti v práci v týmu. Děti budou spolupracovat na budování živé zahrady a provádět různé aktivity ve skupině. Tímto způsobem se naučí komunikovat, sdílet úkoly a podporovat se navzájem. Dalším důležitým aspektem je výchova k odpovědnému nakládání s přírodou a odpady. Děti se seznámí s kompostováním a naučí se, jak správně nakládat s organickým odpadem a využívat ho pro živiny pro rostliny. Celkově lze říct, že projekt má za cíl předat dětem základní znalosti a dovednosti v oblasti udržitelnosti, ochrany přírody a ekologického zemědělství. Tímto způsobem se snaží podpořit jejich ekologické uvědomění a přírodní vztah, který bude pro ně prospěšný i v budoucnosti.

Kromě všeho výše zmíněného skupinka mladých lidí ve spolupráci s učitelkami z mateřské školy přinesla do projektu ještě další úžasný prvek. Společně vytvořili krásný smyslový chodník, který poskytuje dětem jedinečný zážitek a možnost objevovat přírodu prostřednictvím různých smyslů. Na chodníku (obdoba Kneippova chodníčku) byly umístěny různé materiály a povrchy, jako například jemný písek, hrubý kámen, hebká tráva nebo šišky. Děti tak mohou svou chůzí prozkoumávat různé textury a vůně, což podporuje jejich smyslový rozvoj.

close Děti v Mateřské škole Na kopci v Karviné mají nově k dispozici Kneippův chodník. info Zdroj: Alexandra Witková zoom_in Děti v Mateřské škole Na kopci v Karviné mají nově k dispozici Kneippův chodník.

Kromě toho byla provedena také společná výsadba mnoha rostlin, stromů a keřů. Děti se aktivně zapojily do procesu výsadby a pečlivě sledují, jak jejich malé rostlinky rostou a rozvíjejí se. Tímto způsobem se děti naučily o životním cyklu rostlin a získaly důležité zkušenosti s péčí o přírodu.

Tato činnost přinesla nejen krásu do prostředí mateřské školy, ale také posílila pouto dětí ke svému okolí a přírodě. Děti se mohou těšit z vlastního přínosu a sledovat, jak se jejich vlastní úsilí proměňuje v krásné květiny a rostliny. Tato aktivita také vytvořila prostor pro společné aktivity a setkávání, kde děti mohou sdílet radost ze společného vytváření a péče o živou přírodu.

Celý tento projekt se tak stává místem, kde děti nejenom získávají vzdělání a dovednosti v oblasti udržitelnosti, ale také prožívají nezapomenutelné zážitky a budují silné vazby se svým okolím. Je to významný příklad toho, jak mladí lidé mohou svou kreativitou a spoluprací přinést pozitivní změnu do své komunity a podporovat vztah dětí k přírodě.

Alexandra Witková