Výletníci neudělají chybu, když budou pokračovat dále, do Janovic k místnímu zámku. Zámecký park v Janovicích u Rýmařova patří mezi málo známé parky, přesto stojí za pozornost.

Jeho rozloha je více jak 5 ha zeleně v nadmořské výšce 650 m. n. m. Po jihozápadní straně ho lemuje stromová alej a Podolský potok, na severovýchodě hranici tvoří janovický zámek . Celý park lze obejít po zpevněné cestě vedoucí kolem zámku, parkem a stromovou alejí.

Prales Mionší leží v Těšínských Beskydech u obce Dolní Lomná na Frýdecko-Místecku a patří mezi nejzachovalejší svého druhu.
Kam na výlet? Do pralesa nemusíte za oceán. Jeden se nachází u Dolní Lomné

Původně byl prostor využíván jako louka na sušení běleného plátna a na louce byla dvě bělidla - letní dřevěné a zimní zděné. Na sklonku 19.století zde začali tehdejší majitelé a milovníci přírody, Harrachové, budovat severské arboretum, čemuž předcházelo vysušení podmáčené půdy. K tomu sloužilo důmyslné dřevěné odvodňovací potrubí.

Výsadba stromů byla ukončena v roce 1910. Ve středu byl malý vodotrysk a celý park byl protkán sítí drobných cestiček. Během 2.světové války byl park včetně zámku poničen a jeho postupnou degradaci dokonala v roce 1960 povodeň, způsobená zvednutím hladiny Podolského potoka.

Výstava Jindřicha Štreita s názvem Průmysl Bruntálu a jeho lidé.
Průmysl Bruntálu: Fotograf Jindřich Štreit zachytil lidi, jejich práci i profese

V 70. letech 20. století byl pokus o zvelebení zámeckého parku, ale ztroskotal na nedostatku financí. Dnes je park v majetku Města Rýmařov.

Autor: Eva Raidová

Olomoucký spolek okrašlovací jde svou výzdobou příkladem.
SOUTĚŽ. Pochlubte se květinovou výzdobou a vyhrajte atraktivní ceny!

Baník Ostrava při výročním utkání s Celtikem Glasgow.
Baníčku všechno nejlepší! Fanoušci rozpoutali fantastickou atmosféru. Mrkněte se