Ten se koná již od roku 1983 a každoročně si jej nenechají ujít tisíce lidí.Rekordní počet návštěvníků, 4717, dorazil na Novoroční výstup v roce 2020.

O rok později akce neproběhla kvůli pandemii covidu a s tím souvisejícím opatřením. Byť zůstal Helfštýn uzavřen, davy lidí přesto na novoroční procházku směrem k Helfštýnu vyrazily. Loni si pak akci nenechalo ujít 4077 z nich.

Hrad Helfštýn má za sebou rekordní sezonu za celou svoji historii, v roce 2022 památku navštívilo 116 511 lidí.

Velkým lákadlem je zachráněné a zpřístupněné torzo renesančního paláce, které bylo v letech 2017 až (srpen) 2020 uzavřeno.

V roce 2021 získal tento unikátní projekt řadu tuzemských izahraničních ocenění, např. Českou cenu za architekturu, Stavbu roku, Dezeen Awards a další.

V návaznosti na návštěvnicky nejúspěšnější sezonu vůbec se dá očekávat i nápor během Novoročního výstupu 2023.

Celou akci, jako každým rokem, silně ovlivní počasí. Loni například vládly téměř jarní teploty, návštěvníkům tak procházku nekomplikovaly sníh ani námraza. Díky tomu se dostali i doprostor paláce, který by byl za sněhu zazimován a uzavřen.

Během tzv. „Novoročáku“ je Helfštýn otevřen od 8 do 15 hodin, vstupné je tento den spíše symbolické – 20 korun. Během sezony jde o částky 150 a 80 korun, mimo sezonu o 80 a 40 korun.

V lednu tak mají příznivci českých hradů, historie a architektury šanci prohlédnout si Helfštýn za jedinečnou cenu.

Pro hladký průběh jedné z nejnavštěvovanějších akcí Helfštýna správa hradu zprovozní dvě pokladny.

Od ledna 2022 jsou v areálu pro návštěvníky k dispozici zrekonstruované toalety. Novinkou jsou i vratné eko kelímky v helfštýnské restauraci. Část návštěvníků si kelímek nechává jako upomínku nanávštěvu Helftýna.

Akci spolupořádají Klub českých turistů a Muzeum Komenského v Přerově, jehož pobočkou je hrad Helfštýn.

V začátcích dnes již tradičního výšlapu se kromě Helfštýna chodilo první lednovou sobotu také na Radhošť a Ondřejník.

Aktuální informace o akci ZDE.

Eva Lehnertová, 
mluvčí Helfštýna