Velké poděkování patří rodičům, kteří se aktivně zapojili do spolupráce s naší mateřskou školou. Rodiče nosili do MŠ sazeničky rostlinek (kiwi, maliny, borůvky, rakytníky, kvetoucí trvalky, skalničky, bylinky…). Někteří si našli čas a společně s dětmi rostliny na zahradě zasadili. Jeden šikovný tatínek nám ostříhal i překážející větve u stromu.

Do realizace jsou zapojeni také učitelé mateřské školy, kteří s dětmi formou hry diskutují o nových prvcích, jejich provázanosti s přírodou a o tom, co vše nového se o přírodě dozví. V rámci realizační fáze se učitelé zapojili motivací dětí edukační přípravou.

Oficiální promo fotky herců z pohádky Když draka bolí hlava v interiérech a exteriérech karvinského zámku.
Filmová místa v Karviné. Podívejte se, kde vznikala pohádka o velké lásce

Na fotkách je možné spatřit pozorování ježka. Ano, na školní zahradě se objevil ježek. Děti se těší, až bude mít ježek naškolní zahradě svůj domeček a zabydlí se u nich natrvalo a budou ho moci sledovat během celého roku.

Pozorování ježka na školní zahrádce.Pozorování ježka na školní zahrádce.Zdroj: Archiv MŠ U Mateřské školy

Děti také začaly již ochutnávat první ovoce, které na zahrádce vyrostlo - jahůdky. Dále ve spolupráci s rodiči děti navíc tvořily svůj první herbář – dozvěděly se mnoho nového o rostlinkách kolem nás. Těší se na novou terénní krabici, kterou budou moci ve školce používat.

Rodiče společně se svými dětmi pomáhají chránit přírodu – někteří rodiče se zapojili do úklidu města, zejména okolí školky.

Jiříček s rodinou pomáhají chránit přírodu.Jiříček s rodinou pomáhají chránit přírodu.Zdroj: Archiv MŠ U Mateřské školy

Kateřina Doležalová aplikovala v hodinách matematiky zapojení hry šachy.
Šachy v hodinách matematiky? Proč ne? Havířovská škola jde příkladem

V příštím školním roce se těšíme na další aktivity, které nás čekají v rámci projektu - vyplnění hmyzoviště přírodninami, zahrabání ježkovníků listím a větvemi, akce pořádané v novém tee-pee, které bude dominantou naší MŠ. Díky novým pomůckám budeme moci společně s rodiči moštovat, paní učitelky s dětmi sušit ovoce nebo se vydávat na výpravy do okolí a pomocí badatelských přístrojů pozorovat život broučků z blízka.

Lucie Kačorová,
vedoucí učitelka MŠ U Mateřské školy v Karviné