Z probíhajících můžeme zmínit výstavu "Vodík v dopravě", která je realizována ve spolupráci s Klubem plynárenské historie , VŠB-TUO a je součástí aktivit mezinárodního projektu Interreg. Touto výstavou gymnázium kráčí ve stopách průkopníka moderní dopravy Josefa Božka, jehož jméno má od roku 2016 ve svém názvu. Expozice vyvrcholila 14.3., kdy proběhl na dané téma i workshop za účasti 30 studentů VŠB-TU, 20 studentů gymnázia a dalších zájemců z řad odborné veřejnosti – např. zástupců firmy Hyundai Nošovice.

V průběhu programu se účastníci seznámili s vlastnostmi vodíku, možnostmi jeho výroby, dopravy a využití. Díky videokonferenci mohli svůj příspěvek o projektech s využitím vodíku v dopravě přednést i polští kolegové. Velmi zajímavým oživením celé akce byla prezentace automobilu Toyota Mirai, který využívá vodík k výrobě elektřiny a produkuje pouze čistou vodu. Studenti se mohli seznámit s principem pohonu, jízdními parametry a vyzkoušet také interiér vozu.

V Orlové se po dvou letech covidové pauzy dočkali Krajské přehlídky dětských pěveckých sborů.
V Orlové se po covidu konečně zpívalo. Proběhla Krajská přehlídka dětských sborů

V druhé části programu přišly na řadu informace o palivových článcích, o zpracování vodíku v našem regionu a v neposlední řadě o konkrétních modelech automobilů na vodíkový pohon.

Pro naše studenty to byla velmi podnětná akce a jsme velmi spokojeni s touto formou spolupráce s pracovníky VŠB-TU pod vedením doc. Ing. Bohumila Horáka, PhD.

Nejrůznější akce budou probíhat až do června, kdy celý „slavnostní“ rok uzavřeme oslavami školy. Ty budou probíhat formou zahradní slavnosti a školou otevřenou pro všechny, kdy budou k zhlédnutí další výstavy a kulturní program.

Kateřina Bernatíková

Za historií, přírodou i kulturou do Kravař ve Slezsku.
Kam na výlet? Kravaře ve Slezsku okouzlí svou novogotikou i kulturním vyžitím
Z Maila se stal krásný pejsek.
Psí osudy: Seznamte se s Mailem, který díky záchranářům odhodil dredy i potíže