Bitva u Guntramovic spadá do tzv. Sedmileté války z let 1756 až 1762. Odehrála se na samém konci června 1758 a přispěla nakonec k porážce pruského krále Bedřicha II.

Svými úspěchy nad Prusy nabyl Laudon na Moravě a ve Slezsku veliké popularity. Během sedmileté války připravil Prusům nejednu těžkou chvíli a výrazně se přičinil o to, že drancování a plenění měst a vesnic bylo ukončeno.

Sympatie k tomuto velkému vojevůdci se tak promítly i do lidových písní nebo různých rčení, z nichž nejznámější je asi výše uvedená.

Slezská univerzita v Opavě pořádala ve středu 16. listopadu 2022 pro své posluchače univerzity třetího věku výlet, který obsahoval návštěvu zámku Hošťálkovy, Flemmichovy vily a pivovaru Nachmelená opice.
Nechte se pro výlet inspirovat univerzitou a navštivte zámek, vilu i pivovar

A právě do okolí Guntramovic se tentokrát společně vydáme. Jednou jsme již tímto krajem putovali, když jsme z Guntramovic mířili na Červenou horu. Dnes se vydáme opačným směrem.

Své putování zahájíme u kostela v Dolních Guntramovicích. Stojí v areálu letitého hřbitova, kde najdeme kromě novějších hrobů i ty velmi staré, které pamatují ještě původní obyvatele hovořící německým jazykem.

Právě u vstupu na hřbitov je umístěna velká informační tabule dopodrobna popisující události roku 1758 a připomínající zásluhy generála Laudona. Vedle hřbitova stojí také zajímavá budova původní fary.

Celý tým poctivě trénuje na soutěž v Lucembursku.
Češi chtějí světový titul! Národní tým kuchařů předvede své umění v Lucembursku

Od kostela ujdeme po silnici možná jen tři sta metrů a odbočíme doprava na modrou turistickou značku. Ta nás dovede nad obec nejprve ke dvěma památným dubům, které slavnou bitvu určitě pamatují.

Stáří Guntramovických dubů se odhaduje na 400 let. U obou se jedná o impozantní jedince dubu letního. Modrá turistická značka nás dovede až k červeně značené „Stezce Českem“, po níž bychom se pohodlně dostali až do Dvorců.

Až tam ale není třeba dojít, i když cesta je to velmi příjemná a vede skutečně, zvláště teď na podzim, nádhernou krajinou.

Podzimní nálada v Beskydech.
OBRAZEM: Poslední vzpomínka na barevný podzim v Beskydech. Teď už je bílo

Jedním z našich cílů je ale i krásná, o samotě na pastvinách stojící kaple Panny Marie Bolestné. Do dáli svítí svojí bělostí. Při příchodu k ní zjišťujeme, že je dokonce otevřená, člověk může i nahlédnout dovnitř. Moc hezké místo.

Díky aplikaci v mobilu je snadné se pohybovat krajinou a člověk se tam, kde je to možné, může toulat i mimo značené stezky a stále má svoji aktuální polohu pod kontrolou.

Zpět do Guntramovic se tak vracíme trochu dobrodružně přes pastviny s kravičkami. Jsou na nás ale hodné a utíkat nemusíme.

Lánský vrch láká na turistickou kuriozitu
FOTO: Ze Žulové na Lánský vrch za posezením s obry. Podívejte se na tu parádu

Zpáteční cestu jsme naplánovali i kolem zajímavé a hezky v krajině posazené vodní nádrže. Ta zde plní svou funkci zadržování vody již od roku 1986 stále ke spokojenosti člověka i místní fauny a flory. Od nádrže ke kostelu je to už jen zhruba kilometr a za chvíli jsme u auta.

Krajina kolem Guntramovic je opravdu malebná a poutavá je i historie tohoto kraje. Právě proto se tady tak rádi vracíme a tento příspěvek je vlastně v pořadí již třetím, který okolní kraj spojený s břidlicí popisuje.

V jednom z nich jsme putovali na Červenou horu a k místu zvanému Zlatá lípa. Ta zde skutečně již stovky let roste a je spojená se dnes vzpomínaným generálem také.

Beskydské Pustevny a Radhošť zasypal sníh.
OBRAZEM: Zima udeřila na Pustevnách a Radhošti, teď už nahoru po trávě nedojdete

Právě v její koruně se měl slavný vojevůdce ukrývat při jednou z pruských útoků a v její blízkosti má být zakopán i poklad, který stále čeká na objevení.

Možná si také vzpomenete na kapli zasvěcenou Janu Nepomuckému, u níž se nachází ojedinělý „Chodník smíření“ symbolizující odpuštění a usmíření německého a českého etnika, jehož cesty se tady i díky dějinným zvratům proplétaly a přinášely radost i žal.

A že to je krajina břidlice, to dosvědčují desítky starých důlních děl, povrchových lomů i hlubinných dolů. Je toho v okolí skutečně hodně a je až s podivem, jak málo lidí tady člověk potká.

Karel Machyl

Vrcholy Žďár a Skalka jsou v těsném sousedství s horou Ostrý. Jsou odtud nejen na něj překrásné výhledy.
VIDEO: Kam na výlet? K Jablunkovské brázdě na krásné kopce, ale i na psí hřbitov
Večerní polský Těšín.
OBRAZEM: Večerní toulky polským Těšínem. Tohle město prostě musíte navštívit
Přírodní park Sovinecko.
Přírodní park Sovinecko aneb Křížovou cestou i soutěskou s Rešovskými vodopády