„Akce je určena nejen pro pacienty, ale i pro širokou veřejnost. Chceme pomocí ní rozšířit povědomí o roztroušené skleróze a novým pacientům ukázat, že tu pro ně existuje pacientská organizace, která se o jejich problémy zajímá,“ říká Naďa Nováková z organizace ROSKA Ostrava, která akci spolu se Sanatorii Klimkovice a Nadačním fondem IMPULS pořádá. Právě ROSKA Ostrava, která letos slaví 35 let, pravidelně organizuje pro pacienty v kraji různé akce. „Děláme například přednášky, rekondiční pobyty, jednodenní i vícedenní zájezdy a různé lekce cvičení,“ dodává Nováková.

Na akci se kromě sázení slunečnic mohou lidé zúčastnit i patnáctiminutových přednášek zaměřených na léčbu RS. V kavárně Sanatorií Klimkovice si mohou prohlédnout výstavu výtvarných prací, jejichž autory jsou právě pacienti s touto nemocí.

Kuželkářský turnaj pro členy osady v Ostravě- Zábřehu.
Zahrádkáři se nehrabou jenom v hlíně. V osadě v Ostravě-Zábřehu bojovali s koulí

„Tématem letošního ročníku je propojení. Slunečnice symbolicky propojují pacienty s RS s jejich rodinami, přáteli, lékaři a dalšími. Květiny také symbolizují naději. S očekáváním pozorujeme, jak se neustále vyvíjí léčba RS, a tím otevírá pacientům dveře do lepší budoucnosti,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu.

Ryba - klasika,která nesměla chybět.
RETRO VZPOMÍNKY: Kdo neměl rybu z porcelánu a kukátko na diáky, jako by nebyl

Rozsviťme Českou republiku 2021.Rozsviťme Českou republiku 2021.Zdroj: Se souhlasem Anny AbsolonovéTento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.

„Roztroušená skleróza se bohužel nedá vyléčit. Projevuje se motorickými problémy, poruchami chůze nebo poruchami hybnosti dolních končetin. Lidé mohou mít i sníženou citlivost, nebo naopak nepříjemné bolesti či mravenčení, nemoc často doprovází velká únava a mohou se objevit i psychické změny a deprese. I z toho důvodu děláme pro pacienty různé aktivity, které jim zlepšují náladu. Při nich bývá veselo a pacienti jsou šťastní a spokojení,“ popisuje neuroložka a garantka akce MUDr. Olga Zapletalová. Akce se koná u příležitosti Světového dne RS, který připadá na 30. května. Informace o RS mohou pacienti najít na webu aktivnizivot.cz.

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí.
Tip na výlet: V Lešné u Valmezu mají druhý nejkrásnější park na severní Moravě

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

Anna Absolonová

Na brněnském výstavišti v pavilonu C je až do konce září k vidění unikátní výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady.
Jako ve faraonské hrobce. Nádhera vystaveného pokladu v Brně ohromí