Přívlastek získala díky své poloze pod Velkým Kosířem, kopcem nazývaným často také „Hanácké Mont Blanc“ nebo „Hanácký Matterhorn.“

Ten se tyčí do výšky 442 metrů a je dnes ozdoben zajímavou stavbou rozhledny, která láká celoročně řadu návštěvníků toužících po výhledech do širokých okolních rovin i kopců Zábřežské nebo Drahanské vrchoviny.

Velký Kosíř byl naším cílem na Nový rok v roce 2021 a v galerii najdete i několik fotografií z tohoto výletu.

Vinaři v Novém Šaldorfu otevřeli sklepy a nadšenci si vyzkoušeli kopání písku.
Čtyři tuny písku. Šaldorfští vinaři otevřeli sklepy a pozvali ke kopání

Samotná obec Čechy pod Kosířem má bohatou historii sahající až do poloviny 12. století. Majitelé zdejšího panství se postupem let střídali, nejdéle, od roku 1768 byl v držení šlechtického roku Silva Tarouca, a to až do roku 1942, kdy se panství dostalo pod správu velkoněmecké říše.

O necelých sto let dříve, v roce 1860, se v jedné z komnat zdejšího zámku narodil i Arnošt Emanuel Silva Tarouca, významný dendrolog a zakladatel známého průhonického parku.

Za zmínku stojí i skutečnost, že v druhé polovině 19. století navštěvoval kosířskočeský zámek blízký přítel hraběcí rodiny, Josef Mánes.

Outkovka pestrá.
Ohňovec, outkovka nebo troudnatec. Podívejte se na zimní květy lesa

Právě tady namaloval řadu svých skvělých a známých obrazů. V roce 1949 byl zámek i další majetek rodu Silva Tarouca vyvlastněn a dostal se tak do rukou československého státu.

Dnes je samotný klasicistní zámek i přilehlý park majetkem Olomouckého kraje. Celý zámecký areál stojí určitě za návštěvu, procházka citlivě zrevitalizovaným anglickým parkem ozdobeným i dvěma rybníky, vyhlídkovou Červenou věží nebo oranžérií je velmi příjemná a pokud vás už přece jen začnou bolet nohy, zastavit se na dobrou kávičku nebo něco sladkého můžete v Kavárně v parku, která se nachází přímo v prostorách zámku.

Putovní výstava Válka na Ukrajině v Galerii M+M v Hranicích.
Hranická Galerie M+M hostí putovní výstavu Válka na Ukrajině

V něm byla až do roku 2005 umístěna internátní škola a dětský domov. Interiéry zámku jsou v současnosti zařízeny ve stylu přelomu 19. a 20. století a vyzdobeny obrazy z unikátní kolekce Josefa Mánesa, které mají vztah ke zdejšímu úrodnému hanáckému kraji.

Jde o největší veřejnosti přístupnou sbírku obrazů tohoto malíře v naší zemi. V zámku je také umístěna unikátní filmová expozice Zdeňka a Jana Svěrákových přibližujících filmy jako Kolja, Obecná škola, Vratné lahve nebo třeba Tmavomodrý svět.

Kromě zámku mají Čechy pod Kosířem velmi zajímavé obecní Hasičské muzeum a od roku 2009 také zcela ojedinělé soukromé Muzeum kočárů shromažďujícím více než 50 pečlivě zrenovovaných kočárových vozidel.

Zasněžené scenérie v opavské lokalitě.
OBRAZEM: Sníh zasypal nejen Opavu. Podívejte se na scenérie, které jsou i u vás

Ze sakrálních staveb stojí za zmínku kostel sv. Jana Křtitele se sochami sv. Petra a Pavla nebo přímo na návsi stojící kaplička svatého Floriana či socha Jana Nepomuckého.

Zámek ani žádné ze zdejších muzeí jsme sice nenavštívili, snad někdy příště, ovšem i park nebo výšlap na Velký Kosíř nezklamou.

V galerii jsou tedy umístěny převážně fotografie z anglického parku a novoročního výletu na „Hanácké Mont Blanc.“

Karel Machyl

Dřevěný kostel sv. Prokopa a sv. Barbory (Ruský kostelík) v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Dřevěná zajímavost z Kunčic. Takhle vypadá zasněžený kostel hornických patronů
Procházka ze Spálovského mlýna na Hadinku.
VIDEO: Divoká příroda a zašlá sláva. Vydejte se ze Spálovského mlýna na Hadinku