Buchlov si ale zahrál i v dramatu Juraje Jakubiska Báthory, kde filmařům posloužil pro natáčení scén útěku z tureckého vězení, nebo v jedné z epizod Četnických humoresek. K pozapomenutým filmům natočeným na Buchlově patří dobrodružný dětský příběh Poklad rytíře Miloty. Na Buchlově filmaři natočili i část letos uvedeného životopisného filmu o Janu Amosi Komenském Jako letní sníh.
Pamětní deska na skalním bloku na druhém hradním nádvoří návštěvníky Buchlova upozorní, že právě odtud kdysi kameníci vylomili jeden ze základních kamenů pražského Národního divadla. O kousek dál stojí jiný kámen, mnohem starší, který upomíná na místní tragedii. Jeden z majitelů hradu byl totiž v dole v údolí zavražděn vlastní zbraní jedním ze svých zbrojnošů. Tolik věhlasu i hrůzy vám starobylý Buchlov předestře, jen co se doslova stihne rozhlédnut kolem sebe. Ačkoliv dějiny hradu sahají až kamsi do třináctého století, může se pevnost v chřibských kopcích pochlubit tím, že žádné z armád, které kolem za ty věky táhly, se nepodařilo Buchlov dobýt.
I když si jeho majitelé během staletí zřídili pohodlnější bydlení na zámku v nedalekých Buchlovicích, nějaké využití pro něj vždycky měli, proto Buchlov dodnes zůstává hradem a ne zříceninou. Svou roli v tom nejspíš sehrálo i to, že Berchtoldové v devatenáctém století z hradu udělali soukromé muzeum, které pak už někdy před sto lety otevřeli pro prohlídky návštěvníků.