“Nenásilnou formou a symbolickým cvikem chceme ukázat, že fitness sektor má obrovskou podporu veřejnosti, která zastává názor, že právě pohyb je cestou ke zdraví a lepší imunitě, a podle toho by se k tomuto sektoru mělo přistupovat. To, co se děje, je totiž naprostým opakem a jeho likvidací. Pokud jsme naprosto vyřazeni z provozu, potřebujeme mít odpovídající kompenzace. Ty současné jsou neefektivní,” poukazuje prezidentka České komory fitness Jana Havrdová na nerovnost mezi podnikatelskými subjekty, co se týká restrikcí a kompenzací.

“Obchody mají nadále otevřeno, průmysl jede a sektory služeb, jako jsou restaurace, hotely či vnitřní sportoviště, fungovat nemohou. Rovnost v podmínkách by byla, pokud by se ve 14denním lockdownu uzavřela všechna odvětví. Nemohou být ale omezeni jen někteří podnikatelé. Pokud se to děje, je třeba dodržet sliby, které vláda dala, a stoprocentně kompenzovat náklady. Z průzkumů vnitřních sportovišť, ale i z jiných oborů vyplývá, že současné kompenzace pokryjí maximálně 20 % nákladů,” popisuje hlavní téma pondělního jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem Jana Havrdová.

Klik na podporu zdraví i rovných příležitostí v podnikání

Kampaň Klik za FAIR PLAY se uskuteční od pátku 18. do neděle 20. prosince. “Klik je, hlavně pro sportovce, jedním ze základních cviků. Právě kliky proto budeme sbírat na naši podporu. Lidé mohou přijít do obchodních částí vnitřních sportovišť, zakoupit si produkt pro domácí použití, zaregistrovat se v kampani a udělat jeden až sto kliků. To samé mohou ovšem udělat i z domova. Stačí vyplnit formulář na www.klikzafairplay.cz, uvést pravdivý počet zvládnutých kliků a název centra, sportoviště nebo studia, které chtějí podpořit,” přibližuje víkendovou kampaň jeden z pořadatelů akce Jan Pravda z Vita Sana Club s tím, že akce bude probíhat za dodržení všech platných nařízení a hygienických pravidel.

Od pátku 18. 12. bude s přechodem České republiky do stupně 4 systému PES opět platit zákaz užívání a provozování vnitřních sportovišť. Pro oblast sportu existuje jediná výjimka, kterou je trénink profesionálních sportovců. Aktuální průzkum České komory fitness prokázal naprostou neefektivitu kompenzačních programů, a proto budou jeho zástupci v pondělí 21. 12. jednat o další podpoře podnikatelů v oblasti vnitřních sportovišť, bazénů i saun s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Ve 13 hodin je pak naplánována tisková konference ve vypuštěném bazénu v Aquapalace Praha, kde budou představitelé fitness sektoru prezentovat výsledky společné práce i kampaně Klik za FAIR PLAY.

Jana Havrdová