Jirka Marsín byl normální zdravý kluk. Hrál hokejovou extraligu za třinecké dorostence. Ale jen do chvíle, než nezvládl vyjížďku autem. Z havárie vyvázl živý, ale na vozíku. Takových, často velmi krutých příběhů znají v havířovském Handicap Sport Clubu (HSC) řadu a rozhodli se jít s nimi na světlo světa. Hlavními tvářemi kampaně jsou již zmiňovaný Jiří Marsín, dále Barbora Skopalová a Václav Herzinger. Nemluví jen za sebe, reprezentují i své spoluhráče z klubu s podobnými osudy. Společné mají to, že nikdo z nich se v životě nevzdal, naopak všichni “ukázali koule” a aktivně se věnují sportu. Jmenuje se boccia.

“Je to sport podobný francouzskému pétanquu. Určený je lidem s těžkým tělesným postižením. Hráči ve hře používají koule dvojí barvy – červené a modré, které spouštějí ze speciální rampy. Klíčová je přesnost i razance,” přibližuje bocciu Kateřina Šajnarová, šéfka klubu, který stojí za iniciativou #UKAŽKOULE! Paralympijské disciplíně se v HSC věnují tři desítky sportovců z celé Moravy.

Kampaň: peníze pro sportovce s hendikepem, informace, spolupráce

Kampaň #UKAŽKOULE! odkazuje na herní náčiní (míče neboli koule), kterým sportovci s hendikepem hrají. Ale především na fakt, že překonat vrozené postižení nebo vážný úraz a přistupovat k životu s omezením aktivně, je obrovská výzva. A právě tito hráči s hendikepem prostřednictvím informační a fundraisingové kampaně vyzývají ostatní lidi k tomu, aby taky “ukázali koule” tím, že pošlou finanční prostředky boccistům, aby se ti svému milovanému sportu mohli naplno věnovat. Vybavení není levné. Třeba zmiňovaná rampa přijde na víc než 20 tisíc. “Nejde nám o to, abychom vzbuzovali soucit. Naopak chceme ukázat odhodlání, se kterým naši sportovci žijí a trénují. Představit bocciu a ukázat, že jsou v ní naši svěřenci schopni něco dokázat. K tomu všemu potřebujeme samozřejmě nemalé finance a rozhodli jsme se i v této nelehké době obráti na lidi s prosbou o pomoc,” zdůrazňuje Kateřina Šajnarová.

Jakými způsoby a kolik peněz přispět

Organizátoři nabízejí dárcům několik možností, jak boccisty finančně podpořit. Buď lzde přispět libovolnou částku přes dárcovskou aplikaci přímo na stránkách www.ukaz-koule.cz. Finanční prostředky lze také posílat přímo na účet veřejné sbírky 2701190379/2010. Fungují také oblíbené DMS a to ve formátu DMS UKAZKOULE 30 nebo DMS UKAZKOULE 90, přičemž boccisté obdrží 29 Kč nebo 89 Kč. Pokud chce dárce za své peníze i nějakou odměnu, může si ji vybrat na portále Hithit.cz. “Chceme, aby když už se někdo rozhodne zaslat nám finance, tak aby to mohl udělat pro něj co nejpříjemnějším způsobem, proto nabízíme vícero variant,” shrnuje Šajnarová. Všechny možnosti jsou navíc přehledně popsány a vysvětleny na webu kampaně.

Boccisté mají silné spojence mezi zdravými sportovci, kteří se rozhodli s úspěchem akce pomoci. Ke kampani HSC připojují sportovní kluby, jako jsou ostravský Baník, extraligové volejbalistky ze stejného města, hokejisté AZ Havířov a Oceláři Třinec. Své jméno s výzvou spojují ale také jednotlivci - český reprezentant v atletice Pavel Maslák nebo profesionální triatlet Petr Vabroušek.

“Nechceme zůstat jen ve světě sportu. Aktivní podporu máme a budeme mít třeba od hudební skupiny Mirai, rádia Orion a České Televize. Ti všichni nám pomohou vybrat co největší množství peněz, abychom pro naše sportovce mohli vytvořit adekvátní podmínky,” uzavírá Šajnarová.

Kampaň #UKAŽKOULE! je veřejnou sbírkou, kterou organizuje Handicap Sport Club Havířov. Klub nabízí sportovní vyžití pro sportovce s postižením a je největším a nejúspěšnějším sportovní klubem v České republice zaměřeným na bocciu. Stará se o tři desítky sportovců z celé Moravy s vrozeným těžkým hendikepem nebo po vážném úrazu. V jeho dresu hraje 6 českých reprezentantů, jsou mezi nimi i účastníci paralympijských her.

Martin Kučera