Podstatou výstavy je totiž nejen setkání u punče, ale především prezentace nápaditých ručních prací s vánoční tématikou. V prostorách jídelny, která se proměnila na dvoudenní výstavní síň, tak můžete najít skřítky až z Ustronie, sněhuláky z Cieszyna nebo vánoční dekorace, které dovezli ze Slovenska zástupci partnerské firmy „Tradičné ľudové umelecké remeslá“.

V dalších policích pak našly své místo výrobky seniorů, které prezentovaly delegace českotěšínské Charity, Slezské diakonie a dalších domovů z Havířova, Karviné, Bystřice nad Olší a Ropice.

Přesně v 10.00 hodin přivítala ředitelka pořádajícího Centra sociálních služeb p.o. Kateřina Pindejová všechny hosty včetně zástupců zřizovatele - starosty Víta Slováčka, místostarostky Kateřiny Krainové Byrtusové a vedoucí Odboru sociálního Jany Rodákové. Po úvodních vlídných slovech přišla na řadu scénka, kterou připravily animátorky domova se svými klienty na téma „Jak se zahřát v krutých mrazech“. Soudě podle úsměvů na tvářích účinkujících, ale také diváků, smysl pro humor nikomu nechyběl.

Podzimní nálada v Beskydech.
OBRAZEM: Poslední vzpomínka na barevný podzim v Beskydech. Teď už je bílo

Pak přišel na řadu hudební host. Cestu do Českého Těšína našel Petr Bende, který všem dovezl první vánoční dárek v podobně písniček s vánoční tématikou. „Za poslední dny jsem procestoval stovky kilometrů a musím opravdu moc poděkovat za dnešní setkání. Je nádherné vidět rozzářené oči, zpívající, všeobjímajicí, láskyplné a krásné seniory, kteří dnes rozezpívali celou halu. Klaním se. Je to pro mne uvědomění, pokora a energie, která mi dnes byla předána. Tady se opravdu moc rád vrátím,“ dodal dojatý Petr Bende.

Po hudebním bloku, který ukončilo společné zpívání koledy, byl čas na prohlídku výstavy a setkání s profesními kolegy nebo kamarády. Předvánoční výstava se už v pátek v podvečer přemístí do výstavního prostoru „Mezidveří“, kde se můžete přijít podívat a odnést si některou z dekorací.

Marcela Hladká

Vernisáž Tradiční výstavy betlémů v hranické Galerii M+M, 18. listopadu 2022.
VIDEO: Vánočně laděnou hranickou Galerii M+M zdobí stovka betlémů. Podívejte se
Večerní polský Těšín.
OBRAZEM: Večerní toulky polským Těšínem. Tohle město prostě musíte navštívit