Pohlednice jsem začala sbírat asi v sedmi letech. Byli jsme se školou na výletě a chtěla jsem mít nějakou památku. Fotoaparát jsem neměla a neměli jej ani naše učitelky. Dnes stačí mít s sebou třeba mobilní telefon, tenkrát nějaké mince na suvenýry. Rodiče pocházejí z jihu Slovenska, máma je z šesti sourozenců, a tak nám také chodila spousta přání na Vánoce a Velikonoce od rodiny.

Jako malá jsem milovala papírnictví. Různé dopisní soupravy, potištěné sešity, barevné obálky, samolepky a hlavně pohlednice. Stačilo mít dvě koruny navíc, někdy dokonce jen jednu, anebo korunu a padesát haléřů a mohla jsem si odnést nový poklad. Tu kresleného pejska v zajetí mýdlových bublin, jindy třeba přání k MDŽ.

Jako spousta děvčat jsem si vedla svůj deník, kde mám památní zápisy typu: „Už mám 232 pohledů.“ Bavilo mě sestavovat sady z jedné série.

Postupem času jsem měla pohlednic dvě krabice a moderní motivy, kresby dělané na počítači, příliš designové rámečky se mi až tak nelíbily. Také jsem zjistila, že z měst, které navštívím, si nepamatuji ten růžový kostel, co je na pohlednici, ale třeba to, že poprvé, když jsem byla v Opavě, všude kvetly a voněly růže a na lavičce poblíž léčebny byl blažený klid. Už mě neuspokojovalo kupovat si suvenýry měst, kde jsem třeba jen přestupovala, hromadit je jen kvůli množství.

Koupila jsem si foťák a bavilo mě hledat místa z pohlednice našeho města a vyfotit si je ještě líp.

Pak jsem na dva roky onemocněla a po uzdravení žila čtyři roky v Nizozemí. Sbírka zůstala zapomenutá doma v Karviné. Až po návratu  koncem léta 2018 jsem se k ní vrátila. Zjistila jsem, že sociální sítě nabízejí nové možnosti, jak sehnat staré kousky, které se mi líbí nejvíce. Kolik různých sérií, které jsem doteď neviděla! Prodala jsem stovky, tisíce pohlednic měst dál sběratelům, kteří je víc ocení. Našla jsem nové kamarády z různých koutů Česka. Někdo sbírá Karlovy Vary, protože tam bydlí, další pohlednice vrtulníků, lišek, slonů. Teď si už měníme adresně, kus za kus.

Poznala jsem i nové přátele z Karviné, kterým učarovala historie města, stará Karvinná a Solca.

Dnes bych vám ráda ukázala některé své kousky. Mám to rozdělené na sekce: Karviná moderní i historická. Zvířata celého světa. MDŽ a jiná květena. Mrkačky. Panenky. Ilustrátoři - Josef Lada, Marie Fischerová - Kvěchová, Mikoláš Aleš, Marie Tichá, Vojtěch Kubašta, Jaroslav Němeček a další. Recepty. Zahraniční pohlednice. Korespondenční lístky. Jiné tvary.

Kromě sociálních sítí ráda hledám v antikvariátech. Na burzy se moc nedostanu, bývají v sobotu ráno a to jsem často v práci na poště. Je fajn mít nějakou vášeň, hledat a objevovat a pak se těšit při pohledu na hotové dílo. Snad se vám budou také líbit.

Lucia Humenská