Sotva paprsky jarního slunce začnou prohřívat silnice, objeví se první nedočkavci, kteří celou zimu v garážích obcházeli a mnozí také vylepšovali své jednostopé miláčky.

Netrpělivě čekali, až se konečně oteplí a asfalt se na silnicích trochu zahřeje. Motorkáři, milovnících jedné, někdy i více stop, zbožňovaní i proklínaní.

Najdete nás ve všech věkových kategoriích, jsou mezi námi mladí kluci i zasloužilí kmeti, zarostlí drsňáci i něžné krásky. Bez rozdílu profesí, nehledě na společenské postavení, všichni sobě rovni a ochotni si vzájemně kdykoliv pomoci.

Kdysi funkční tovární hala plná tkacích strojů se postupně proměnila v kapradinovou džungli.
Tkalcovské stroje utichly uprostřed rozdělané práce a zarostly mechem

V našich zeměpisných šířkách logicky nemáme takové možnosti, jako Španělé, Italové nebo Francouzi. O to více si však svoje stroje považujeme, opečováváme, hýčkáme a nedáme na ně dopustit. Stávají se součástí našeho života, jsou to často členové rodiny. Každý máme své sny, touhy a také možnosti.

V bezstarostnosti mládí, často ještě pod ochrannými křídly rodičů, pod vlivem kamarádů a spolužáků jsme se proháněli na Pionýrech a Mustanzích, Simsonech nebo skútrech.

Jedni záhy přesedlali na stroje silnější, jiní je na čas odložili, měli své rodiny, vychovávali děti, budovali kariéru. Mnozí se však, až děti odrostly nebo vyletěly z hnízda, ke své lásce po letech vrátili. Komunita motorkářů je pestrá a barevná. Nejvíc patrné je to vždy na různých srazech a setkáních. Nejinak tomu bylo i na obou jarních akcích v Hranicích.

Motomše 2022 v Hranicích.
FOTO: Hranicemi burácely motory značky harley. Farář požehnal motorkářům

Jak 20. jarní společná vyjížďka pořádaná 30. dubna Motoklubem Hranice, tak 13. tradiční Motomše organizovaná 28. května hranickou divizí HOG Ostrava, přilákaly stovky milovníků jedné stopy. Nejen jezdců a majitelů nablýskaných strojů, ale i spousty dalších obdivovatelů, malých i těch velkých hledajících třeba inspiraci a možná také odvahu ke koupi nějakého toho oře.

V galerii najdete fotografie z obou letošních akcí a také další, které ukazují, jak krásné mohou být chvíle v sedle. Motorka může být dopravním prostředkem, hlavně je však zdrojem radosti a bezvadným čističem hlavy.

Traktor Paráda ve slovenském Hrušově ukázala nádherné veterány na náročné trati.
Paráda: Historické traktory ve slovenském Hrušově nadchly stovky diváků

Za řídítky můžeme jezdit do školy nebo do práce, poznávat kraje vzdálené i blízké v „okolí komína“, můžeme měřit své síly a schopnosti na okruhu nebo v bahnitém terénu. Lehce lze zapomenout na většinu starostí všedního dne. Vždyť vůně benzínu je tak opojná.

Do letošní nové sezony i všech těch dalších přeji motorkářům mnoho šťastných a bezpečných kilometrů a hodně radosti z jízdy.

Karel Machyl

Vrak Fest 2022 Branky na Moravě.
Auta na střeše, bláto, kouř a totální šrot. Nejlepší demoliční závod na Moravě