Je to již 12 let, co náš sbor dobrovolných hasičů v Horním Žukově začal spolupracovat s jednotkou dobrovolných hasičů z Polska v obci Olza, oficiálně pak OSP Olza (Ochotnicza Straż Pożarna Olza). Nachází se 5km za hraničním přechodem Bohumín – Chałupki. Stále udržujeme komunikaci mezi svými sbory a zveme se na různé akce, od smažení vaječiny, soutěže v požárním sportu, kulturní akce, výročí apod. Průměrně se scházíme 4x do roka a to 2x v každém ze sboru.

Dobrovolné jednotky „gminy Gorzyce“ v rámci oslav svátku Sv. Floriana (4. 5.) – patrona hasičů, k zahájení „tygodnia strażackiego“ (neboli hasičského týdne), pořádají slavnostní průjezd požárními vozidly obcemi se zastávkou v každé požární zbrojnici. Doplněnou o ukázky činnosti dětí u hasičů a soutěží mezi členy jednotlivých sborů (např. rozmotání a smotání hadic, spojení savic, obléknutí se do výstroje hasiče apod). Vše je pak zakončeno vyhodnocením soutěží a oceněním nejlepších tří jednotek.

Kolona projíždějících požárních vozidel. | Video: se souhlasem Lucie Dal

Vzhledem k proti pandemickým opatřením se tato akce letos konala až 4. 9. a my jsme pozvání rádi přijali a jeli se alespoň ve dvou členech účastnit s naším výjezdovým vozidlem Renault. Jako druzí v pořadí kolony projíždějících požárních vozidel jsme byli nadšení z atmosféry této akce a opravdu vřelého vítání dětí i dospělých, kteří stáli u svých domů a mávali na pozdrav hasičským jednotkám. Na tuto akci jsme se dostali po několika letech, připomněli jsme si však, že ta cesta stojí za to a tak se budeme snažit každý rok účastnit této akce a podporovat i tímto směrem zasloužilou práci dobrovolných hasičů.

Lucie Dal