Jméno Jana Čapka je uvedeno na pamětní desce v našem Národním domě v Doubravě. Právě pod jeho vedením se náš Národním dům stal jedním z center českých vlastenců.

Uctít památku Jana Čapka se vydali zastupitelé za sdružení NAŠE DOUBRAVA v sobotu na orlovský hřbitov k památníku obětí bojů o Těšínsko. Spolu se starostkou obce Jiřinou Ferenčíkovou a místostarostou Petrem Vrublem byli přítomni zastupitelé Štefan Brejda, Klára Mikulová a Ivo Kalina.

Snímek k případu.
Kriminalita Havířov: krádeží vína se měl odreagovat, nakradl potraviny za tisíce

Připomněli jsme si příběh Jana Čapka jednoho z těch, kteří v boji za samostatný český stát položili své životy. V době vypuknutí války bylo Janu Čapkovi 38 let. Byl ženatý a měl dva syny. Staršímu Jaroslavovi bylo sedm, mladší Lubomír měl jen několik měsíců. Společně bydleli v jedné z dnes již zaniklých kolonií mezi Orlovou a Doubravou.

Vzorný táta od rodiny. Vlastenec. Postupně přišla řada i na něj. Byl mobilizován, poslán na frontu. Jan Čapek byl raněn v třetí bitvě na Soči. Po svém zotavení založil Československý dobrovolnický sbor, ze kterého postupně vznikly české italské legie. Jan Čapek se již nikdy do Doubravy nevrátil. Se svou ženou ani syny se otec „italských legií“ už nikdy neshledal. Padl v bitvě na Piavě 17. června 1918 v den svých 42. narozenin. Čapkův příběh - život, odvaha a hrdinství - nám dnes připomíná, že velké ideály sebou často přináší velké oběti.

Milan Baroš a další osobnosti nechyběly u oslav 90 let fotbalu v Petřvaldu u Karviné - červen 2023.
Baroš a spol. v Petřvaldě: šoumen Jirků, únos Kuzmanoviče a Laštůvka jako Neymar

V úterý 27. června se od 16 hodin koná v Národním domě v Doubravě přednáška o legionáři a sokolu Janu Čapkovi. Přednáší historik PhDr. Tomáš Rusek.

Jiřina Ferenčíková, starostka obce Doubrava (NAŠE DOUBRAVA)