Poslední dubnový den tradičně patří pálení čarodějnic a končí Filipojakubskou nocí. Také na Zelené tuto tradici dodržují. Minulý rok se kvůli pandemii tradiční čarodějnický den nekonal. Tento rok si to však žáci mohli vynahradit. Kvůli vládním nařízením chybělo klasické pálení papírové čarodějnice a opékání párků, přesto si však žáci den užili. Především mladší ročníky měly protkanou i výuku tematickými kvízy nebo kreativní činností. A bohatý program na ně čekal i odpoledne ve školní družině.

Děti oslavily také Den Země.Děti oslavily také Den Země.Zdroj: Tomáš ChudýVe svých třídních skupinkách si vyrobili hlavu čarodějnice, vyzkoušeli spousty kvízů a hádanek a na školním hřišti si pak také mohli pomyslně zalétat na koštěti v pohybových disciplínách. Procvičili tak svou zručnost, mozek i svalstvo. Za odměnu každý dostal čarodějnické vysvědčení a malou sladkou odměnu. I přes restrikce tak děti odcházely domů s úsměvem na tváři.

Základní škola Zelená z Havířova – Životic se navíc může již počtvrté pyšnit titulem Ekoškola. Není tedy divu, že se zde slaví také Den Země, což je celosvětová akce zaměřená na ochranu životního prostředí a slaví se 22. dubna. Kvůli nepřízni počasí si žáci museli počkat až do pondělí 26. dubna. Ve svých homogenních skupinách se poté vystřídali na školní zahradě, kde je čekal bohatý program. Společně se svými pedagogy uklízeli a revitalizovali zahradu po zimních měsících a sadili nové rostliny.

Navíc pro ně byl připraven bohatý program. Interaktivní formou sbírali na třech stanovištích indicie pomocí úkolů spojených s ochranou přírody. Indicie je poté zavedly na místo, kde se ukrývala zasloužená odměna. Na Zelené je tak důležité, aby se děti o ochraně přírody nejen učily, ale také se samy zapojily. V průběhu týdne navíc probíhal sběrový týden. Akce jako tato všem připomínají, že přírodu máme kolem sebe jen jednu a je potřeba ji chránit a starat se o ní.

Tomáš Chudý