Koutulím skvrnitým (latinsky clogmia albipunctata) se říká odpadní, kanalizační, záchodové i koupelnové mušky. Jde o tvory, které sice z epidemiologického hlediska nepředstavují tak velké riziko jako například švábi či rusi domácí, přesto dokáží život v domácnostech notně otrávit. Mohou způsobovat alergie, přenášet patogeny a kvůli tomu představují i hrozbu pro lidské zdraví.

Jak koutule vypadají a jak dlouho žijí

Koutule vypadají jako opravdu malé mušky či motýlci. Mimo jiné o nich platí, že:

  • Mají dvě křídla
  • Jejich velikost dosahuje 3–5 milimetrů
  • Mají šedohnědou barvu a bílými tečkami na křídlech
  • Tělo a křídla jsou relativně hustě pokryta jemnými šedohnědými chloupky. „Což velmi účinně odpuzuje vodu,“ popsal specializovaný přírodovědný web INaturalist.

Život koutulí je poměrně krátký.

„Po vylíhnutí z vajíček larvy během dvou až tří týdnů dokončí svůj vývoj a zakuklí se. Stádium kukly trvá asi pět dní. Dospělci pak žijí v závislosti na teplotě zhruba deset dnů,“ popsal web INaturalist.

Kde se koutule vyskytují

Koutule je nyní možné najít prakticky po celém světě. Jejich typickým působištěm jsou místa v blízkosti špatně čištěných odpadů, toalet ale i květináčů, kde se nacházejí rozkládající se nebo vlhké organické látky, jak se popisuje v odborné práci uveřejněné na webu National Library od Medicine.

Původně se tento nebodavý hmyz vyskytoval převážně v tropických a subtropických oblastech, kolem roku 2000 se však rozšířil i do střední Evropy.

Clogmia albipunctata - koutule skvrnitá:

| Video: Youtube

V čem je koutule skvrnitá nebezpečná

Největší riziko výskytu koutule spočívá v tom, v jakých místech se pohybuje. Množí se totiž a přežívá v kuchyňských odpadech nebo splaškových vodách.

„Představuje pro člověka potenciální riziko v mechanickém přenosu různých patogenů fekálně-orální cestou,“ píše se ve studii s názvem Epidemiologické riziko: Koutule skvrnitá jako vektor baterií a myiázotvorný druh o epidemiologickém riziku koutule, kterou zveřejnil na svém webu Státní zdravotní ústav.

Dalším rizikem jsou alergické reakce citlivých jedinců, které mohou vyvolat šupinky setřené z drobounkých křídel koutulí.

Podle dostupné literatury mohou u člověka larvy koutule způsobovat střevní, urogenitální nebo nosohltanové myiázy. Velmi zjednodušeně řečeno, za myiázy se označují onemocnění způsobené parazitováním larev některých much v lidském těle.

„Většina popsaných případů myiáz u lidí byla zaznamenána v tropických oblastech, a to u osob pocházejících ze špatného hygienického prostředí nebo s nízkou úrovní osobní hygieny, ačkoli se uvádí i podezření na urogenitální myiázu získanou z prostředí luxusního hotelového resortu,“ píše se ve studii publikované Státním zdravotním ústavem.

Jak se koutulí zbavit

Zbavit se koutulí naštěstí není příliš složité, na rozdíl od jiných domácích škůdců jako je rus domácí, švábi či mravenci faraoni. Stačí jen dodržovat hygienická zásady a udržet odpady a toalety v rámci možností čisté.

„To lze provést i tak, že vezmete kartáč na kovové trubky a oškrábete vnitřek odtoku. Doporučuje se také nalít vroucí vodu do odtoku, aby se uvolnil a spláchl veškerý organický materiál, který slouží jako zdroj potravy koutulí,“ popsal specializovaný web Featured Creatures, který spadá pod University od Florida.

Koutule vám mohou pěkně znepříjemnit život. Přečtěte si i další články věnující se říši hmyzu v nabídce níže: