Rychle se domluvíme, přibereme ještě dva další fotbalové nadšence a před osmnáctou hodinou vyrážíme z Opavy. Do podobně velké Ratiboře přijíždíme se slušným časovým předstihem a do večerního začátku zápasu zbývá ještě více než dvě hodiny. Přicházíme na náměstí, které už se pomalu začíná plnit a všeobecně ve městě panuje dobrá nálada. Úvodní výkop je naplánován na jednadvacátou hodinu, do té doby si čas krátíme ochutnáváním piva z místního pivovaru. Chmelový mok je podáván trochu netradičně v litrových tuplácích. Jeden Pils vyjde na 16 zlotých, v přepočtu zhruba na stovku.

S blížícím se výkopem se náměstí plní, o půl deváté byste našli volné místo už jen stěží. Do národních symbolů oblečení Poláci pomalu začínají být nervózní, moc dobře si uvědomují, že případná porážka by je s největší pravděpodobností poslala domů.

Čas rychle uteče a výkop už je na spadnutí. Na velkoplošné obrazovce se poprvé objevují Lewandowski a spol., náměstím se nese hlasitý potlesk. Následuje ještě národní hymna, při které celý „rynek“ povstane jako jeden muž a zpívá se. To přináší i jednu komickou situaci, kdy z okolo projíždějícího vozu vyskakují tři fanoušci a od srdce začínají zpívat hymnu. To sice příliš neocení řidiči dalších vozů, leč na své kolegy troubí marně. Hymna se zkrátka odzpívat musí.

S úvodním hvizdem pak začíná hlasitá podpora ratibořského náměstí. To své miláčky alespoň na dálku odměňuje za každý vyhraný souboj hlasitým potleskem. Šokem je 26. minuta, kdy jdou Španělé brankou Moraty do vedení, fanoušci „bialoczarwonych“ ale zůstávají i nadále optimističtí a svým miláčkům věří. Několik velkých šancí sice naši severští sousedé promarní, vyrovnání se však brzy po změně stran dočkají.

A kdo jiný by se o něj měl postarat, než Robert Lewandowski.

Zdroj: Tomáš Chalupa

Po jeho gólové hlavičce vypuká obrovská euforie, Poláci po sobě skáčou, objímají se, chvílemi si člověk připadá, jakoby byl přímo na stadionu. Jméno polského fotbalového hrdiny je pak samozřejmě dlouho vyvoláváno.

Zdroj: Tomáš Chalupa

Jenže za další dvě minuty je tady malér, Španělsko bude po zbytečném faulu kopat penaltu. K té se staví Moreno a k další obrovské radosti všech přítomných míč posílá do tyče.

S přibývajícím časem pak přibývá šancí Španělska a také vrásek ve tvářích polských příznivců. Na náměstí už se v posledních pěti minutách stojí a lidé tlačí hrací čas kupředu. Vysněný hvizd rozhodčího nakonec opravdu přichází a může se začít slavit veledůležitý bod, díky kterému Polákům stačí k postupu v posledním zápase porazit Švédy. Po závěrečném hvizdu se fanoušci celkem rychle rozutečou, zřejmě každý míří do své hospůdky. S pocitem výborného zážitku a skvěle strávené soboty se s Ratiboří loučí i naše čtyřčlenná posádka.

Zdroj: Tomáš Chalupa

Co dodat závěrem? Pokud máte možnost, rozhodně si do Ratiboře na zápas Polska zajeďte, určitě neprohloupíte. A je mimochodem velká škoda, že velkoplošná obrazovka není při zápasech Česka v Opavě. Dolní náměstí k tomu přitom doslova vybízí…