V minulé sezoně bojovali Indiáni do poslední chvíle o postup, který jim nakonec vyfoukl Dolní Benešov, ale i v nové sezoně má Havířov slovy svého trenéra a manažera jisté ambice.

„Nechci úplně vykřikovat, že jedeme na postup, buďme skromní, ale je fakt, že se nám po minulé úspěšné sezoně moc nechce slevovat z vydobytých pozic,“ přiznává.

Průvan v kádru

A to přesto, že v kádru došlo k více změnám, než by si letní přestávka zasloužila. „Také bych si představoval méně razantní zásah do mužstva. Na větší změny je čas v zimě, kdy má každý tři měsíce na přípravu. Takto jsme to museli zvládnout za čtyři týdny,“ uvažuje Matušovič, ale nestěžuje si.

Miroslav Matušovič (vlevo), hlavní postava Indiánů.

„Na místa hráčů, kteří od nás odešli, jsme získali typologicky podobné, či úplně stejné jedince, a to byl můj hlavní záměr,“ předkládá svou vizi herního systému, do něhož se jen doplňují hráči jako figurky na šachovnici. Každý má předem napsanou svou úlohu, ať je tam zrovna Petr či Pavel.

Odchodem, který je nejvíce vidět, a tím i nejcitelnějším oslabením je přesun Tomáše Omasty do profifotbalu v Třinci. „Vyhodnotili jsme si to tak, že už mu soutěž nemá co nabídnout,“ vysvětlil Matušovič odchod jednoho z nejlepších hráčů celé divize.

Kromě něj opustili kádr také K. Skoupý, Förster či Lišaník. Jejich místa zaujmou talentovaní mladíci, na které Matušovič často a rád sází.

Každý půlrok povýší do A-mužstva někoho z mladíků a ti časem vyrostou ve stabilní hráče sestavy. „Je jen na nich, jak chytí svou šanci za pačesy. Trénovat s námi budou i tři dorostenci, kterým tak usnadníme přechod do dospělého fotbalu příští rok. Otrkají se, naberou zkušenosti. Je to pro ně plus,“ domnívá se mistr ligy s Baníkem i Spartou.

Volné pozice v základní jedenáctce doplnil Matušovič tvářemi, které už havířovské prostředí i herní filozofii mužstva znají. „Třeba Bajzath nebo Bibaku nejdou do neznáma,“ upozorňuje.

Havířovští fotbalisté zahájili divizi.

„Někdo si možná řekne, co je to za posilování, když k nám přicházejí hráči z Petrovic, které sestoupily do kraje, ale já to tak nevidím. Věřím, že nově příchozí u nás zapadnou. Nikde není psáno, že když hráč nevyužil naplno svůj potenciál v Petrovicích, že se mu to nemůže podařit u nás,“ míní Matušovič.

Indiáni znovu chtějí sázet na neměnnou záložní formaci, která dokázala v soutěži přehrávat většinu soupeřů, a pochopitelně i na ofenzivní fotbal. Vizitka 75 branek z poslední sezony vzbuzuje respekt.