Bylo to drama jako hrom. Fotbalisté Lutyně potřebovali v posledním kole I.B třídy proti Záblatí získat alespoň bod. Jenže hosté ještě čtyři minuty před koncem vedli a sami klapali na brány vyšší soutěže. Jenže pak zničehonic udeřil nejlepší domácí střelec Nikolas Pecha a vyrovnal na konečných 1:1.

„Můj nejdůležitější gól v kariéře to asi nebyl, ale řadím ho hodně vysoko,“ uznal spokojený kanonýr. Jak se vlastně klíčová akce sezony podle něj zrodila? „Začali jsme tlačit. Byl tam nákop, který sice neletěl přímo na mě, ale někdo to tečoval, já jsem se dobře zorientoval a pak už jen doklepl míč do sítě,“ okomentoval Pecha branku, po které na trávníku a v okolí domácí lavičky vypukla obrovská euforie.

Dolní Lutyně sice v úvodu nastřelila brankovou konstrukci, jinak se ale téměř celý zápas nesl v hostující režii. Záblatí se ve druhé půli dokonce dostalo do vedení, které mohlo i navýšit, jenže další gólovou radost překazil Bohumínským odmávaný ofsajd.

Hosté hrozili i po inkasované brance, na více než na bod ale nakonec nedosáhli a šťastnější byli domácí. „Byl to těžký zápas proti velmi kvalitnímu soupeři. Na konci se k nám trochu přiklonilo i štěstí. Říkal jsem klukům, že to musí odbojovat na krev, což se nám nakonec povedlo, takže jsme šťastní,“ přiznal lutyňský trenér Jiří Aksteiner, když mu po konci zápasu spadl kámen ze srdce. „Je to úleva. Do poslední chvíle jsem ale věřil, že postup vybojujeme,“ dodal.

Zdroj: Michal Chadim

Zasloužený postup

Jinak se Lutyně může těšit na vyšší soutěž oprávněně. Sokol v sezoně vstřelil 79 branek a inkasoval jich pouze 39. „Kdybychom byli efektivnější, tak jsme mohli slavit už dříve,“ poukázal Aksteiner na řadu neproměněných šancí svých svěřenců v předchozích zápasech.

Dolní Lutyně si však nakonec postup vzít nenechala a odrazila jak nápor sympatického nováčka ze Záblatí, tak svých obecních rivalů z Věřňovic. „Vedení chtělo postup už před sezonou, ale já jsem z toho měl obavy,“ přiznal Aksteiner.

Utkání si nenechal ujít ani starosta Bohumína a senátor Petr Vícha (uprostřed v černém).Zdroj: Michal Chadim

I on si však moc dobře uvědomuje, že pro A třídu bude třeba získat nějaké posily. „Náš gólman má 47 let. Taky potřebujeme útočníka a záložníka, v podstatě někoho do každé řady,“ dívá se trenér Lutyně na přestupový trh. „Kluci určitě půjdou radši do I.A třídy, takže se to pokusíme dát nějak dohromady,“ dodal po zápase, který sledovalo více než pět stovek diváků. Řada z nich fandila i Záblatí, mimo jiné starosta Bohumína Petr Vícha, a na stadionu tak panovala parádní kulisa.

Cíl Dolní Lutyně bude v příští sezoně jasný – vyhnout se záchraně. „Určitě nechceme hrát úplně na spodku. Kdybychom byli do desátého dvanáctého místa, bylo by to ideální,“ vyhlíží zkušený kouč start příštího ročníku.