Fotbalový Český Těšín prožívá od nástupu Tomáše Zogaty do čela klubu novou éru. A zdá se, že Těšín je na dobré cestě. Před časem angažoval na post hlavního kouče Lubomíra Luhového a zkušený trenér dosahuje s mladým kádrem zajímavých výsledků. Loni se z okresních celků umístil v soutěži nejlépe – skončil pátý.

„Hlavně na jaře měla už naše hra nějaké parametry, byť jsme to často lepili. V nastoleném trendu bychom rádi pokračovali i v nové sezoně. Hlavní je, aby se hráči nadále zlepšovali,“ uznává trenér Luhový.

K vidění bude i v tomto ročníku šest derby zápasů, ten úvodní už dnes.

Z týmu mu během léta zmizely tři opory. Břetislav Gradek zkusí štěstí v polském Piastu Cieszyn, Dominik Michalisko zase v nižších soutěžích v Rakousku a Denise Siekiery si všimli v divizním Bohumíně.

„Bude těžké je nahradit, ale posílili jsme, aby nás bylo více a měli jsme kam sáhnout. Občas jsme to různě lepili,“ přiznal Luhový.

Do Těšína přišlo trio běhavých mladých hráčů ze sousedního Třince Michal Lanc, Vojtěch Cieslar a Kamil Slowiaczek, další mladíci budou sbírat zkušenosti včetně gólmana Davida Wojciucha. Z hostování v Havířově se vrátil Dominik Bičaník.

Sezonu startuje Těšín tuto sobotu domácím zápasem proti nováčkovi z Fulneku (od 17 hodin). „Bude to asi ostrý start,“ předvídá Luhový.

KÁDR TÝMU

Brankáři: Vladimír Pecha, David Wojciuch, Daniel Kubalík

Obránce: Dominik Bolek, Václav Bujok, Patrik Matuszek, Michal Sostřonek, Ondřej Byrtus, Michal Lanc, Adam Kotas

Záložníci: Petr Šiška, Sebastián Zogata, Jakub Zogata, Vojtěch Cieslar, Adam Malyjurek, Mikuláš Krucina, Kamil Slowiaczek, jakub Szuscik, Dominik Bičaník

Útočníci: Martin Vlachovič, Michal Folwarczny, Petr Martinek

Trenér Lokomotivy Petrovice Dušan Kohút se v novém ročníku může opřít o konsolidovaný kádr a pokusí se v něm také oživit Elvista Cika, někdejšího hráče druholigové Karviné a naposledy Táborska, který byl ovšem po vypršení kontraktu na jihu Čech volným hráčem.

„Elvist je jistě zajímavý hráč, ale musí být zdravý a v plném tréninku. Pak by nám mohl výrazně pomoci. Za ty tři týdny přípravy s námi moc nepobyl. Dělá taxikáře a často jezdí do Prahy, nebo i do ciziny, takže toho moc nenahrál,“ přiblížil trenér Kohút.

Petrovice vstupují do sezony s ambicemi hrát nahoře.

Pochvalovat si mohl to, že z jeho týmu neodešel nikdo. Kromě Cika naopak přišel z karvinské juniorky Jiří Sembol, po dlouhodobém zranění se vrací Adam Fukala a z béčka byl vytažen Glauco Molnári. „Taky Honza Urban se po zlomenině zánártní kůstky vrací po třech nebo čtyřech měsících. Kádr vypadá opravdu dobře, měli bychom hrát nahoře. Problémem ale může být absence kluků, kteří mají povolání veřejné služby a makají i o víkendu. Dvě tři absence ještě můžeme nahradit, ale když se nám jich sejde šest, tak už tak široký a kvalitní kádr nemáme,“ upozorňuje Kohút.

Petrovice čeká hned v úvodu zajímavé derby proti havířovským Dolním Datyním. Hraje se tuto sobotu od 17 hodin na hřišti v Závadě.

KÁDR TÝMU

Brankáři: Krystian Majerczyk, Ladislav Svatoš

Obránci: David Gill, Martin Šiška, Jakub Gatnár, Lukáš Alman, Pavel Chwastek, Michal Ruisl, Jiří Sembol

Záložníci: Josef Hoffmann, Dominik Makula, Jan Paduch, Michael Reichl, Filip Juroszek, Adrian Ostáš, Juraj Kubišta, Elvist Ciku, Adam Fukala, Glauco Molnári

Útočníci: Jan Urban, Daniel Hanusek, Michal Sikora

Dolní Datyně se v nedávno skončené sezoně zachraňovaly, ale nakonec nasbíraly přece jen dostatečný počet bodů, aby se nemusely strachovat do posledního kola. „Musíme ale makat i v nové sezoně. Bez dřiny to nepůjde,“ pousmál se obětavý činovník klubu Petr Mládek, vedoucí mužstva, který bude v prvních dvou kolech suplovat i pozici hlavního kouče.

Trenér Richard Beneš totiž v červnu v Datyních skončil a místo něj povede tým nově Josef Čermák. Ten je ale momentálně na dovolené.

Výhodou havířovského týmu by měla být sehranost. „Je fakt, že nám neodešel nikdo. Přišli naopak Vojtěch Kudláček z Frýdku-Místku a Jan Cenek z Havířova,“ představil dvě nové posily Mládek. Jednoho hráče má klub ještě v jednání.

Dolní Datyně se v uplynulém ročníku zachránily. Co letos?

Jak již bylo řečeno, novou sezonu odstartují Datyně derby zápasem na půdě petrovické Lokomotivy.

KÁDR TÝMU

Brankáři: David Stach, Jan Vasilko

Obránci: Tomáš Kaduch, Tomáš Kodenko, Jan Cenek, David Ciencala, David Cileček, Jakub Greger, Vojtěch Kudláček, Adam Kučera

Záložníci: Robert Pištěk, Tomáš Gistinger, Michal Jaworek, Kamil Rozsíval, Robin Čopák, Libor Stebel, Vojtěch Masopust, David Polášek

Útočníci: Radim Baláž, Jiří Marek