O jejich dominanci hovoří jak počet 68 bodů, tak celkové skóre 130:25. V posledním utkání sezony porazili v sobotu za úmorného vedra druhý tým tabulky Svinov jasně 5:1. Co dodat. Vítězství patří rychvaldským borcům plným právem.

Naposledy se v Rychvaldě hrála I.B třída (skupina B) v sezoně 2007/08, od té doby se Slavoj marně pokoušel o návrat. Dlouho se to nedařilo z okresního přeboru Karvinska, před třemi lety tak přešel do ostravského okresu a tam už se mu to povedlo.

Slavoj se postupně zlepšoval. V první „ostravské“ sezoně skončil pátý, loni třetí a letos už soutěž vyhrál.

A navíc jakým způsobem! Z šestadvaceti zápasů jich dvaadvacet ovládl, dvakrát remizoval! Prohrál jen ve dvou případech. „Na Hlubině B se nám sešlo málo lidí a kvůli zraněním jsme dohrávali v devíti, proti Hrušovu jsme zase měli klasický den blbec a zahodili snad dvacet šancí, zatímco soupeř své tři proměnil,“ zasmál se předseda Slavoje Karel Lipjak, který mohl být jinak s účinkováním týmu v přeboru spokojen.

„Loni nám to těsně uteklo, protože postupovali nakonec dva, ale teď jsme zase vítězové okresu, a to se cení víc. Vždyť i kdysi jsme postupovali do B třídy z druhého místa, to bylo ještě v karvinském přeboru,“ zavzpomínal Lipjak.

Fotbalisté Slavoje se radují z vítězství v soutěži.Zdroj: Tadeáš Bednarz

Že tým trenéra Pavla Keprta proletí soutěží tak suverénně, to nečekal. „Bylo to fakt hladce, jsem mile překvapen. Postup byl náš cíl, trenér Keprt tomu dal systém a hlavně jsme udrželi mančaft pohromadě. Přivedli jsme střelce Kašpárka, jiné osobnosti týmu už zde byly, jako Danek Tchuř, Jarda Nadhajský, Tomáš Rozsíval a další. Těžko někoho vyzdvihovat, byl to kolektivní výkon,“ říká Karel Lipjak.

Výhledově I.A třída

Bývalý hráč Slavoje, nyní trénující vítkovickou mládež, trenér Pavel Keprt pak s úsměvem doplnil: „Mám to tady jako vedlejšák, protože jsem ve Vítkovicích u žáků U14 a od nové sezony přecházím k ligovému dorostu U19, ale tady se kluci trénují prakticky sami. Jde jen o to, aby se nám dvakrát týdně sešli na trénink, jinak mají takovou kvalitu, že soutěží letos proletěli stylem start – cíl.“

Důvody úspěchu? „Povedlo se nám dát za poslední dva roky solidní mužstvo, přemluvili jsme kluky, co dříve hrávali ligové soutěže a máme tady i hráče z Baníku či Vítkovic, kteří hrávali dorostenecké ligy. Základem je soudržnost. Když jsem tady hrával A třídu, která je výhledově naším cílem, měli jsme s kluky podobnou partu, která při sobě držela a stejně to vidím dnes u těchto hráčů,“ porovnával Keprt.

Trenér Pavel Keprt dotáhl Slavoj k postupu a ocitl se nad hlavami hráčů.Zdroj: Tadeáš Bednarz

Předseda Lipjak také pamatuje dobu, kdy Slavoj působil v I.A třídě. „Tam bychom se v nejbližších letech rádi vrátili, ale vše je odvislé od podmínek. Musíme postupnými krůčky. Je to hodně o penězích a není jednoduché je v dnešní době shánět. Nedávno jsem četl, že nám za posledních několik let v republice zaniklo tři sta malých klubů. Není to sranda, peníze prostě nejsou,“ upozorňuje už vážněji Lipjak.

Tak snad se takové problémy vyhnou Slavoji velkým obloukem.

Slavoj Rychvald – vítězové okresu Ostrava 2018/19

Hráči: Jakub Míchal, Břetislav Jelen, Ondřej Vlček, Daniel Tchuř, Tomáš Rozsíval, Jaromír Nadhajský, David Kašpárek, Martin Míček, Dominik Dzida, Prokop Vantuch, Petr Sokolovský, Jakub Bulva, Lukáš Drahorád, Michal Drnovský, Andrej Líner, Ondřej Lipjak, Karel Domiter, Lukáš Žebrák, Jan Žebrák, Petr Gajda, Radek Macura, Daniel Vitkovský, Roman Miczka, Jan Bonczek, Ladislav Kaša, Jan Plánička. Trenér: Pavel Keprt, vedoucí mužstva: Tomáš Onderek.