Trenér František Straka pracuje s hodně obměněným kádrem. „Rozdíl oproti zimě a minulému roku je v tom, že hráči jsou už našimi kmenovými. Pouze dva máme na hostování a oba navíc s opcí,“ vysvětlil úvodem sportovní manažer MFK Lubomír Vlk.

Karviná během krátké letní přípravy skutečně zažila pořádný průvan v kabině. „Deset hráčů odešlo, devět přišlo. Asi každému je jasné, že při takovém počtu změn a při tak kratičké letní přípravě nám bude chvíli trvat, než se hráči navzájem poznají a na hřišti si vyhoví. Chce to čas,“ uznává Straka, který během přípravy hledal optimální složení sestavy. „Výsledkově i herně se chceme posouvat, ale příprava byla extrémně krátká. Nicméně podobně horečné léto jsem už zažil, není to pro mě výjimečné,“ věří Straka v to, že jeho svěřenci budou připraveni.

Straku naštval Ramirez a potěšil Šašinka

Největšími ochody jsou přesuny Tomáše Wágnera a Lukáše Budínského do tábora úvodního karvinského soupeře z Mladé Boleslavi. „Jejich góly budeme muset nahradit kolektivním výkonem. Věřím, že se nám rozstřílí ofenzivní hráči,“ připomněl Straka Gubu a nové posily Petráně, Šašinku či Hanouska.

Právě hostování Jakuba Šašinky z Baníku Ostrava se doladilo ve čtvrtek a Straka byl za to rád. „Jakub na mě udělal dojem, svým důrazem by mohl na soupeře platit. Je to hráč, který se chce bít a rvát za Karvinou, charakterově naprostý opak od Ramireze, který nám svým arogantním chováním dával akorát najevo, že už je pomalu v Realu Madrid a Karviná ho nebaví. Takové hráče tady nechci,“ komentoval Straka odchod Venezuelana do Dunajské Stredy.

A zmínil ještě jedno jméno. „Marek Janečka je náš univerzál, jsem rád, že ho tady mám. Týmu může hodně pomoct,“ uznal karvinský trenér.

Přišel Ndefe, Hanousek, Čonka a mladíci

K dalším zajímavým příchodům patří Marek Hanousek z pražské Dukly, se 14 ligovými trefami nejlepší střelec aktuálního ligového kádru MFK, slovenský bek Matúš Čonka se zkušenostmi z pražské Slavie, a také nizozemský fotbalista Gigli Ndefe.

„Toho jsme získali z Waalwijku na přestup. Dostali jsme na něj tip od našeho spolupracovníka a přesvědčil nás. Je na něm vidět holandská škola, pohybově je velmi nadaný, navíc je jeho nespornou výhodou, že může nastupovat na pravém, i levém kraji obrany. Je to podobný typ jako Ba Loua,“ přiblížil sportovní ředitel Karviné Lubomír Vlk.

Karvinští fandové se už nemohou dočkat, až jejich miláčci budou zase hrát o body.

Ndefe se v přípravě jevil hodně solidně, může být velkým oživením kádru. Tím mohl být i Němec s marockými kořeny Samir Benamar, jeho zkouška v Karviné ale skončila. „Stáli jsme o něj, bohužel jsme se nedohodli na podmínkách,“ objasnil Vlk.

Novými tvářemi jsou také Martin Kouřil z Varnsdorfu, střelec Michal Petráň z Pardubic či mladí hráči Daniel Stropek ze Sokolova a Oliver Putyera s Martinem Vlachovským z juniorky.

Kapitánem týmu se stal překvapivě srbský obránce Milan Rundić. „Tu volbu jsem provedl já. Bohužel Jan Moravec i Pavel Dreksa jsou zranění, proto jsem ukázal na Milana, který se nám profiluje v jednoho z lídrů na hřišti i v kabině,“ vysvětlil Straka nečekaný tah.

„Pro mě je to čest a budu se ze své pozice snažit dobře působit na spoluhráče. Příprava byla krátká, ale pod trenérem Strakou i velmi intenzivní a já nepochybuji o tom, že jsme v ní udělali maximum pro to, abychom byli na ligu připraveni,“ poznamenal sám Milan Rundić.

Přípravné zápasy:

MFK Karviná – MFK Žilina 4:3 (1:0)

Branky: 61. a 70. Galuška, 38. Ramirez, 55. Tusjak

Górnik Zabrze – MFK Karviná 2:1 (1:0)

Branka: 90. T. Weber

MFK Karviná – MFK Vítkovice 4:0 (2:0)

Branky: 17. Holiš, 26. Vlachovský, 61. Mader, 90. Bukata

MFK Karviná – FK Poprad 0:1 (0:0)

MFK Karviná – FK Pohronie 2:0 (0:0)

Branky: 48. a 56. J. Šašinka

Soupiska MFK Karviná

Brankáři: Libor Hrdlička, Martin Pastornický

Obránci: Pavel Dreksa, Milan Rundić, Ján Krivák, Matúš Čonka, Daniel Stropek, Martin Kouřil, Gigli Ndefe, Oliver Putyera

Záložníci: Marek Janečka, Jan Moravec, Marek Hanousek, Dávid Guba, Adriel Ba Loua, Petr Galuška, Ondřej Lingr, Vojtěch Smrž, Martin Bukata, Soufiane Dramé, Erik Puchel, Tomáš Weber

Útočníci: Michal Petráň, Jakub Šašinka, Martin Vlachovský

Příchody:

Adriel Ba Loua (uplatnění opce z ASEC Mimosas), Michal Petráň (hostování Pardubice), Marek Hanousek (Dukla), Matúš Čonka (Trnava), Marek Janečka (Trnava), Libor Hrdlička (Trenčín), Daniel Stropek (Sokolov), Martin Kouřil (Varnsdorf), Gigli Ndefe (Waalwijk), Jakub Šašinka (hostování B. Ostrava), Tomáš Weber (návrat z hostování Třinec)

Odchody:

Lukáš Budínský, Tomáš Wágner (oba Mladá Boleslav), Martin Berkovec (Žalgiris Vilnius), Benjamin Čolić (České Budějovice), Eric Ramirez (Dunajská Streda), Jiří Ciupa (hostování Frýdek-Místek), Luboš Tusjak (hostování Žižkov), Michal Faško, Jan Suchan, Timotej Záhumenský (všichni konec hostování), Lazar Djordjević, Bojan Letić, Christian Kouakou (všichni konec smlouvy)