Z posledních pěti utkání totiž čtyři vyhráli a svou bodovou sbírku chtějí rozšířit i v nedělním derby v Opavě (od 15.30 hodin).

Svěřenci trenéra Františka Straky porazili v nedávné době ostravský Baník, Spartu Praha i Liberec, vše účastníky elitní šestky. Plus Zlín, který v té šestce dlouho figuroval. Odpoutali se tím od poslední Dukly na rozdíl devíti bodů, což byl základní cíl.

Tím dalším postupným je pokusit se vyhnout baráži, když už je závěr ročníku v podání Karvinských tak solidně rozjetý. K tomu bude zapotřebí vyhrát v Opavě, aby celky na 11. až 13. místě ještě pořádně znervózněly.

Po posledním vítězství 2:1 nad Libercem si trenér MFK František Straka pochvaloval. „Udělali jsme malý krůček dopředu. Bodový rozdíl se zmenšil. Cíl je ale dál bojovat a pokračovat v práci, kterou jsme započali. Máme určitý plán, čeho dosáhnout a chceme se ho držet,“ prohlásil karvinský kouč.

Ten byl Ligovou asociací čerstvě vyhlášen trenérem měsíce FORTUNA:LIGY. Co říká na ocenění? „Je to příjemná věc, ale není to jen o mně. Jde o kolektivní úspěch. Práce všech lidí v klubu je díky výsledkům celého týmu vidět a my jen s Tomášem (Wágnerem, hráčem měsíce – pozn. aut.) vypluli na povrch,“ sází dál na tým Straka.

Fakt, že Karviná odstartuje nadstavbu dvěma zápasy venku, bere jako realitu. „Stejně ta utkání musíme odehrát, takže je to vlastně jedno. My ovšem nerozlišujeme, jestli hrajeme doma nebo venku. Musíme se pořád prezentovat takovými výkony, abychom byli úspěšní. Pořád jsme předposlední,“ upozornil vitální trenér.

Na hráčích pozoruje, že se jim po sérii úspěšných výsledků v poslední době lépe dýchá. „Byl to první krůček k tomu, abychom splnili náš cíl. V nadstavbě to do jisté míry bude záležitost psychiky. Všechny týmy jsou postaveny před něco nové, co tu ještě nebylo. Svou pozici po třiceti kolech si mohou vylepšit, nebo naopak ztratit. Bude to o hlavě,“ ví protřelý trenér světoběžník.

Nejbližší karvinský soupeř z Opavy má jeho uznání. „Derby je derby. Může to dopadnout jakkoliv. A Opava je určitě nepříjemný soupeř, který svou kvalitu dokazuje v domácím prostředí. Jde o podobně silový tým jako Liberec s řadou individualit a výborných kluků jako jsou Tomáš Jursa (karvinský odchovanec – pozn. aut.), Pavel Zavadil nebo střelec Tomáš Smola,“ vypočítává František Straka.

I jemu je jasné, že v případě výhry by Karviná snížila bodové manko na Opavu na rozdíl bodu. „Všichni umíme počítat, je třeba předvést zodpovědný aktivní výkon jako v posledních zápasech. Pak máme šanci,“ zakončil v Karviné populární Franz.