Trenér Karviné František Straka sází na to, že derby nemívá favorita. Jeho týmu by se už nějaký bodový zisk zatraceně hodil. „Derby zápasů jsem už v kariéře zažil několik a musím říct, že až na nějaké výjimky favorité nevyhrávali. Tam je všechno možné,“ říká úvodem zkušený kouč Karviné, jejíž situace v tabulce není po čtyřech porážkách v řadě příznivá.

Karvinští se propadli na předposlední místo, horší je už jen Opava. Dosavadní zisk 11 bodů také není zrovna hodný chvály. Přitom mohlo být vše jinak, kdyby Slezané v dosavadním průběhu ročníku proměňovali jasné šance. Ty je připravily o minimálně deset bodů ze zápasů právě s Baníkem, Libercem, Teplicemi, Bohemians či Opavou.

Budou tedy Karvinští brát páteční derby jako odplatu za nešťastnou porážku 1:2 z července? „My chceme hlavně bodovat. Ano, s Baníkem jsme sehráli jeden ze zápasů, v nichž jsme mohli vyhrát, těch pak bylo víc, jenže jsme je nevyhráli, což nás teď deptá. Prioritní proto bude bodovat,“ vyhlásil Straka jasný cíl.

A pokud možno, tak se vstřeleným gólem na kontě. Karvinští už totiž 443 minut čekají na radost ze vstřelené branky, což je odstrašující číslo. „Přesně tak. Na 0:0 se hrát nedá, to jsme viděli doma s Jabloncem. Přišla tam jedna situace, která by se stát neměla, ale to je fotbal a my se s tím musíme porvat. Jedeme na Baník hrát fotbal, který bude úspěšný, a věříme, že už tu střeleckou smůlu protrhneme,“ nepřestává být Straka optimista.

Těší se i na atmosféru vzájemného duelu, která bývá na derby excelentní. „Těším se nejen já, ale i kluci. Sám ve městě vnímám, že se derby blíží. Někteří fandí nám, někteří Baníku. Jsem zvědav, jak to bude vypadat přímo na místě. Je to něco podobného jako Sparta – Slavia, jen v menším,“ míní Straka.

Je si vědom i toho, že se jeho svěřenci postaví velké kvalitě, která na straně Baníku leží. „To jednoznačně. Baník je velice schopný mančaft, který má své ambice, což demonstroval v poháru proti Slavii. Doma je velmi silný. My v zásadě nemáme co ztratit, můžeme proti Baníku jen získat a s tímhle krédem k zápasu i pojedeme,“ uzavřel Straka.

Slezské derby začne v Ostravě v pátek v 18 hodin.