Kovaný sparťan zde prožil vydařené období své hráčské kariéry mezi lety 1979 až 1988, odkud se odpíchl k zahraničnímu angažmá v německé Borussii Mönchengladbach.

Ke Spartě má tedy pořád vřelý vztah. „Když za ni odehrajete devět let, a já jsem tam přišel už v roce 1979, nelze to jen tak vymazat z hlavy,“ upozorňuje „Franz“, jak se mu v Německu přezdívalo.

Ve Spartě zažil podle vlastních slov krásné období. „Získali jsme čtyři tituly, měli výbornou partu a fantastického trenéra Václava Ježka. I Vláďu Táborského jako jeho asistenta. Dnešní fanoušci, hlavně ti mladší, si mě možná vůbec nepamatují, ale já se na Spartu vždy vracím s jistou nostalgií. To jinak nejde,“ usmívá se František Straka.

A to přesto, že většina nynějších sparťanů mu nemůže přijít na jméno kvůli jeho angažmá v pražské Slavii na přelomu let 2011 a 2012. Ostatně, to dodnes neskousli ani slávisté, což dali karvinskému trenérovi jasně najevo během nedávného pohárového čtvrtfinále na Slavii.

Neobává se nynější karvinský kouč podobného „přivítání“ i na Spartě? „K tomu se nebudu vyjadřovat, říkal jsem to už po Slavii. Fakt to nechci komentovat,“ odmítl se Straka bavit na toto téma a bylo znát, jak ho to mrzí.

Těší se naopak na samotný zápas. „A přeji si, aby se těšili i samotní hráči. Vždyť hrajeme proti Spartě, což je pojem a pro každého by to měl být fotbalový svátek. Od mužstva očekávám dobrý výkon, dobrou prezentaci. Budeme v tom utkání, jak se říká, underdog (totální outsider), ale nemáme proti vysokému favoritovi co ztratit,“ upozorňuje.

A na dotaz, zda bude svůj tým nějak speciálně motivovat, odpověděl stroze: „Ne!“

Nedělní duel na Letné startuje v 17 hodin.