Loni to bylo až po vítězné baráži s Jihlavou, předloni pak v posledním kole výhrou opět v Jihlavě. Bude se i letos zachraňovat až za minutu dvanáct? „To teprve uvidíme,“ usmívá se lodivod karvinské posádky Juraj Jarábek, jemuž hodně napovědělo o připravenosti mužstva poslední přípravné utkání s Olomoucí (0:0).

„Tam jsme předvedli ve druhém poločase velmi dobrý výkon, něco jsme ukázali, a tak se chceme prezentovat i v lize. Olomouc má kvalitu na balonu, je to silný tým a v první půli nás přehrávala. Ale po výměně hráčů v poločase jsme se zvedli a vytvořili si proti ní slušné šance. Jen je musíme začít proměňovat,“ ví Jarábek.

Nová posila MFK a hned jeden z nejzkušenějších borců sestavy Martin Šindelář dodává: „Nejdůležitější bude pravidelně sbírat body. A samozřejmě střílet góly, bez těch se nevyhrává. Za těch deset kol do základní části se už bude horko těžko něco dohánět, největší boj bude asi v té nadstavbě. Nicméně věřím, že ještě uděláme dost bodů na to, abychom se z toho vyhrabali.“

Adriel Ba Loua (vpravo), jeden z klíčových hráčů mužstva. Jakou bude mít formu?Zdroj: Ivo Dudek

Důležitý úvod

A kdo by měl karvinské branky zařizovat? Proti Olomouci vyběhl na hrotu v úvodu do hry Vukadin Vukadinović. „Hrával to ve Zlíně, pořád hledáme, spekulujeme. Snad to přijde v lize. Ale o sestavě pro Zlín mám víceméně jasno,“ ujišťuje trenér Jarábek, jenž proti Olomouci nepostavil do hry oba Brazilce. Budou proti Zlínu? „Santos je nemocný, Mangabeira byl hrát za béčko, u něj to na ligu asi ještě není,“ napovídá.

Naopak hrál Taiwo. Jaký na trenéra udělal dojem? „To je zajímavý typ hráče. Vybrali jsme si ho z Dunajské Stredy, protože má potenciál. Ještě se potřebuje sžít se s mužstvem, ale je dravý, rychlý, jsem s ním spokojený,“ říká.

Karviná hraje z prvních čtyř jarních kol třikrát doma, a všechno to pro ni budou nesmírně důležité souboje (Zlín, Teplice, Příbram, mezitím na Bohemce). Bude to výhoda vzhledem k tomu, že Karviná v aktuálním ročníku FORTUNA:LIGY ještě doma nevyhrála?

„Všechno se jednou zlomí,“ je optimista Šindelář. „Já už párkrát o záchranu hrál a kolikrát jsme počítali, koho máme doma, koho venku a kolik nám bude stačit bodů, a dopadlo to úplně obráceně. Nemyslím si, že to bude výhoda nebo nevýhoda. Jsme v situaci, že potřebujeme bodovat, ať už hrajeme doma nebo venku,“ míní.

Příchody: Petr Bolek (Trnava), Eduardo Santos, Jean Mangabeira (oba hostování Capivariano – Braz.), Abdulrahman Taiwo (hostování Dunajská Streda), Martin Šindelář, Muhamed Tijani (oba hostování Ostrava), Filip Kubala (hostování Slovácko), Daniel Stropek (návrat z hostování Sokolov), Kristi Qose (Ružomberok)

Odchody: Libor Hrdlička (Petržalka), Erik Puchel, Tomáš Weber (oba Třinec), Jakub Šašinka (konec hostování Ostrava), Martin Kouřil (hostování Varnsdorf), Oliver Putyera (hostování Vítkovice), Pavel Dreksa, Ján Krivák (oba konec smlouvy).

Souhrn zápasů:

Pohronie Žiar n. H. – Karviná 0:0

Baník Ostrava – Karviná 1:1 (Ba Loua)

AS Trenčín – Karviná 0:0

SK Prostějov – Karviná 2:3 (Lingr, Eduardo, Petráň)

Universitatea Craiova – Karviná 3:1 (Rundić)

Zaglebie Lubin – Karviná 2:1 (Hanousek)

Shkëndija Tetovo – Karviná 0:0

Karviná – Sigma Olomouc 0:0