Ofenzivní hráč Karviné Filip Panák před nedělním zápasem (od 15 hodin) přiznává, že tým se nutně potřebuje zvednout bodově. „Herně tolik ne, ale body nejsou žádné. Už je potřebujeme. Vybavuji si, že jsme v minulých sezonách dokázali doma Plzeň vždy potrápit,“ vzpomněl si Panák na výsledky 2:3 a 1:3.

Mohlo by to hrát roli? Doma jste proti Plzni schopni předvádět velmi dobré výkony.

Předtím to platilo. V minulé sezoně jsme prohráli 1:3, ale za stavu 1:2 nám neuznali regulérní gól na 2:2 a Plzeň pak dala třetí pojišťující gól na 1:3. V naší premiérové sezoně jsme zase nad Plzní vedli 2:1 a až góly v závěru zápasu zvrátily výsledek. Mohli bychom si na to vzpomenout, ale klidně, ať hrajeme slabě a máme nějaký bod. Potřebujeme se zvednout bodově, ne herně.

Plzeň je v lize zatím stoprocentní, ale nutno dodat, že bodově. Herně moc nepřesvědčuje.

Souhlasím, ale pořád je to Plzeň. Velmi zkušený a kvalitní tým, který je dlouho pohromadě a ví, co chce. Ti hráči vědí, jak se v herních situacích zachovat, špatně se proti nim boduje. Nicméně teď na podzim zachraňují zápasy jedním gólem. Na druhou stranu – co my bychom za to dali!

Český mistr nepřijíždí do Karviné každý den, těšíte se?

Ale ano, pořád je to soupeř zvučného jména, účastník Ligy mistrů.

Jaký byste měl na soupeře recept?

Je třeba hrát aktivně, jako se nám to dařilo první půlhodinu v Jablonci a doma s Boleslaví. Když se oprostím od výsledku, tak ten náš domácí zápas byl velmi solidní, jenže pro nás dopadl špatně (3:4). Bylo by dobré na něj navázat a vyvarovat se zbytečných chyb vzadu, které nám podráží nohy.

Mohla by být výhoda v ustálenosti sestavy? Přece jen v posledních dnech přicházeli do mužstva noví a noví hráči, hlavně cizinci. Jak se vůbec na hřišti dorozumíváte?

Trenér tlačí na kluky ze zahraničí, aby uměli základní věci česky. Nemůžeme si na hřišti dovolit nějaké zmatky. Ale v tom bych problém neviděl. To, že do sestavy naskakují cizinci, nemá na naši souhru na hřišti vliv. Musíme se hlavně vyvarovat chyb, kterých se pořád dopouštíme. Ano, v tom by mohla hrát roli i ustálenost sestavy. Ale hlavně musíme zpevnit defenzivu. V posledních třech kolech jsme pokaždé dostali čtyři góly. Takhle to prostě nejde. Když nedostaneme gól, tak neprohrajeme.

Ještě k těm nově příchozím cizincům – učí se pilně česky?

Soufiane Dramé to snad ani nepotřebuje, ten česky umí. Ale musím obdivovat, jak rychle se učí Aleš Mertelj. Je tady jen tři týdny a láduje do sebe slovíčka horem dolem. Myslím, že už opravdu hodně rozumí česky. Problémy bude mít asi jen Gergö (Maďar Kocsis – pozn. aut.).

Mohli byste proti Plzni hrát uvolněně? Vím, že potřebujete body, ale asi vám nikdo hlavy neutrhne, když se opět prohraje. Důležitá série zápasů vás čeká až po Plzni…

Také jsme nad tím podobně uvažovali, ale on je na hřišti vždy i soupeř a záleží, co vám dovolí. Jestli budeme hrát uvolněně, to se uvidí až podle průběhu utkání. Musíme hrát hlavně dobře dozadu a být nebezpeční. Holt se nám to na začátku sezony se soupeři takhle sešlo, s tím se nedá nic dělat. Určitě ale potřebujeme do zářijové reprezentační přestávky získat nějaké body. A do další série proti papírově slabším soupeřům se nám bezesporu půjde lépe, když se nám proti Plzni povede něco uhrát.