Upřímně – výhru čekal asi málokdo, ale asi málokdo i čekal, že si Slezané na Letné nevytvoří prakticky nic. Na takový zápas nejlépe zapomenout.

Na sobotní večer naopak sotva zapomene domácí útočník Libor Kozák. V sezoně se trápil, v jedenácti odehraných kolech se trefil pouze dvakrát a rozhodně tak nenaplňoval předpoklady, s jakými na Letnou v létě přicházel. Sobotní večer ale patřil jemu. Do karvinské sítě nasázel tři góly a měl tak lví podíl na celkovém vítězství 4:0.

„Dlouho se mu nedařilo, ale všichni vidíme, kolik tomu dává. Doufám, že tohle je pro něj ten pravý impuls a bude pokračovat. Tým to potřebuje,“ těšilo sparťanského trenéra Václava Jílka.

Ten Kozáka nasazoval pravidelně a pořád mu věřil. Satisfakci ale on sám necítí. „Satisfakce je to spíše pro něj. Já i on ale víme, že to není otázka jednoho zápasu a musí to potvrdit i v těch dalších,“ uvědomuje si Jílek.

Fanoušci připomněli i odchod Karla Gotta.

Karvinou do Prahy přivezl trenér František Straka, který se ale nedočkal tak bouřlivého pískotu tribun jako jindy. Kotel domácích byl totiž z rozhodnutí disciplinární komise zavřený.

Bývalý úspěšný sparťan se ale nedočkal ani bodů. „Sparta vyhrála zaslouženě, dala nám lekci z efektivity,“ uznal karvinský kouč, jemuž z různých důvodů scházelo šest hráčů základní sestavy.

Výsledek vypadá jednoznačně, ale zápas se mohl vyvíjet jinak. Za bezbrankového stavu totiž uháněl karvinský Ndefe sám na bránu, ovšem nedal…

„Mohlo to být jiné, ale nástupy do obou poločasů se nám moc nepovedly. Po gólu na 2:0 Spartě narostla křídla a už dominovala,“ ohlížel se za nepovedeným utkáním v Karviné populární Franz.

První poločas hrála Sparta i po vedoucím gólu zakřiknutě, ale ve druhém se rozjela do nevídaných obrátek. Při troše střeleckého štěstí mohla dát klidně sedm osm branek.

To už ale Karviná od 61. minuty dohrávala bez vyloučeného útočníka Petráně, místo něhož by tak mohl po repre pauze proti Slovácku dostat šanci Jakub Šašinka. Ten totiž zatím v základu nastoupil jedinkrát a jinak jen třikrát střídal. Aspoň by měl proti bratrovi Ondřejovi v dresu Slovácka o motivaci navíc…

Sparta Praha – MFK Karviná 4:0 (1:0)

Branky: 14., 52. a 59. Kozák, 85. Kanga. Rozhodčí: Franěk – Vlasjuk, Koval. ŽK: Hancko, Kanga, Sáčekl, Hašek – Rundić, Petráň, Hanousek. ČK: 61. Petráň (K). Diváci: 7 181.

Karviná: Hrdlička – Ndefe (46. Putyera), Kouřil, Rundić, Čonka – Lingr (88. Moravec), Smrž, Hanousek, Ba Loua – Steven (79. Bukata), Petráň. Trenér: Straka.