Pro druhou část letošní FORTUNA:LIGY vyhlásil jasný cíl: zkvalitnit kádr. Problémy v defenzivě se totiž řešily přeškolením Panáka a Janečky na stopery, přičemž oba jsou hlavně záložníci a Panák přímo ofenzivní.

Navíc se nedají v zimním období vyloučit odchody klíčových hráčů, na jejichž místa by měla přijít adekvátní náhrada. Ne cizinci do počtu.

„Nevyrovnali jsme se s letními odchody několika hráčů a úplně se nám nepovedly ani příchody,“ férově přiznal Vlk. „Druhým aspektem byl abnormálně těžký los úvodních kol. Nechytili jsme se, pak jen doháněli. A když byla šance odskočit nebo dorovnat týmy před námi, položily nás hrubé individuální chyby,“ trefně popsal průběh nevydařené první části soutěže.

Objektivně je třeba zmínit, že karvinským trenérům (nejprve Nádvorníkovi, pak Hrnčárovi) scházeli klíčoví hráči. Nejprve to byl Dreksa, poté Panák, následně vykartovaný Budínský a pro zranění v několika zápasech i Wágner. Příchod Ba Louy se také dost vlekl, ke konci navíc musel odjet domů do Afriky kvůli pracovnímu vízu…

„S takovými problémy jsem se osobně ve fotbale ještě nesetkal. Problémy by měly i mnohem lepší kluby. Na druhou stranu, jak se říká, něco špatné je i pro něco dobré. Šanci dostali mladí hráči jako Lingr, Smrž, Galuška nebo Dramé. To jsou zase pozitiva. Kluci to měli proti ligové kvalitě těžké, ale většinou se s tím poprali úspěšně, což je pro nás výborné zjištění. Určitě by jim ale ve více zápasech prospělo, kdyby kolem sebe měli nějakou zkušenou osu týmu,“ uznal Vlk.

Správně zmínil rovněž pouhých devět bodů z domácích utkání, což je tristní bilance. „Domácí prostředí by mělo být obrovskou výhodou. Na podzim nebylo. Když jsme postoupili do nejvyšší soutěže, tak v první sezoně tady byla horká půda a soupeři z nás i stadionu měli respekt. Kluci jezdili, když to řeknu slušně, po zadku, a opravdu nebylo jednoduché tady bodovat. Musíme to zase změnit,“ upozornil.

Nejvíce jej mrzely „zbabrané“ zápasy s pražskou Duklou a Olomoucí, kde Karviná místo jasných tří bodů nebrala vinou zpackané dvanáctiminutovky v závěru nic. „Když vedete čtvrthodinu před koncem 2:0, musíte to už dotáhnout do vítězství. Ztratit zápas za takové konstelace je prostě nepřípustné. Zvlášť v lize. Proti týmům kvalitativně podobné úrovně musíme taková utkání zvládat,“ poznamenal Lubomír Vlk.

Ve složité situaci po 15. kole měnila Karviná trenéra. „Chtělo to nový impulz a my vsadili na trenéra, který není v Česku tolik okoukaný. Norbert Hrnčár je hodně náročný trenér s jasnou vizí. Z posledních čtyř duelů vytěžil čtyři body, s čímž jsme spokojení. Během ledna bude mít čas připravit mužstvo na náročnou jarní část,“ myslí si manažer MFK Karviná.

Uvědomuje si rovněž, že posílit kádr bude nezbytné. „Vypíchl bych slůvko posílit, nikoliv doplnit. Konkrétní nebudu, ale první odchody a příchody oznámíme se začátkem zimní přípravy (první týden v lednu). Při pohledu na celkové skóre je jasné, že máme problémy v defenzivě – potvrzuje to druhá nejhorší obrana a pouze jedno čisté konto. Rádi bychom posílili na každém postu, ale potřebujeme zkvalitnit především obrannou fázi,“ poodhalil aspoň něco.