Fotbalisté Karviné vyhráli v osmifinále Českého poháru 1:0 a mohou se těšit na jarní čtvrtfinále. V něm už jsou i sousedé z Baníku Ostrava, kteří zaslouženě vyhráli v Plzni 3:2 po prodloužení.

I Karviná si poradila s předním týmem české ligy. „Jablonec hraje evropské poháry, má nespornou kvalitu a přijel k nám téměř kompletní. Jeho osmizápasová šňůra bez porážky budila respekt,“ uznal po utkání trenér Karviné Roman Nádvorník.

Jediný gól zápasu obstaral stoper Ján Krivák, který zastoupil zraněného Filipa Panáka. „Jánko Krivák odehrál velmi dobrý druhý poločas, chopil se šance, kterou dostal,“ pochvaloval si Nádvorník.

Už dříve jej označil za nadstandardního stopera. Jenže dosud odehrál jen dva pohárové duely. „Přišel k nám proto, aby pomohl, jenže měl smůlu, že Panák s Janečkou si na stoperech vedli nadstandardně dobře a fungovalo nám to. Nechtěli jsme proto do té dvojice sahat a Krivákovi nezbylo, než trpělivě čekat na šanci,“ vysvětloval kouč Karviné.

Ocenil, že slovenský stoper je charakterní hráč, takže svou situaci uznal. „Pro každého hráče je nepříjemné, když nehraje a Krivák kvalitní stoper je. Má rychlostní parametry a je dobrý ve vzduchu. Je pro nás plus, že takového hráče máme a je mi jasné, že byl netrpělivý, ale vzal to, protože viděl, že nám stoperská dvojice hraje od utkání s Plzní výborně. Hodně jsme s ním na tohle téma mluvili, on dál pracoval a dnes byl připraven. Odbránil si, co měl a navrch dal gól,“ chválil Nádvorník.

Záloha karvinskou perspektivou

Pokud by chtěli Karvinští Kriváka více využít, mohli by Panáka vysunout více dopředu. Pracují i s touhle variantou? Protože Filip Panák už si kromě pozice brankáře vyzkoušel v kariéře snad všechno. A role ve středu zálohy či pod hrotem by mu nedělala problém. „Jedna věc je, kdy se nám dá Filip zase do pořádku. Teď je zraněný. Druhá věc pak je ta, že je o něj zájem a my nevíme, co bude v zimě,“ nastínil možné věci příští trenér Nádvorník. Zjevně v narážce, že mladý stoper by se mohl zanedlouho stěhovat na lepší adresu.

Po ligovém utkání s Olomoucí (2:3) kritizoval Nádvorník gólmana Martina Berkovce, že minimálně jednomu gólu Hanáků měl zabránit. Do poháru s Jabloncem se mezi tyče postavil Martin Pastornický. Spojitost? „To ne, s Pastou jsme pro pohár počítali a on to zvládnul. Je dobré vědět, že kdyby Berky nemohl, můžeme ho do brány poslat. To o té Olomouci ale platí. Berky ví, že zaváhal a my se nemůžeme jen chválit, ale musíme si říct i to a poukázat na to, co se nepovedlo a kde jsme dělali chyby. Berkovec nás zase podržel v jiných utkáních,“ objasnil trenér Karviné.

Jelikož zamíchal se sestavou, divákům, kterých opět mělo být daleko více, se proti Jablonci představilo více „náhradních“ hráčů. Kdo z nich se Nádvorníkovi ještě líbil? „Nechtěl bych chválit jednotlivce. Když to vezmu obecně, podařilo se nám v posledních týdnech zapracovat do sestavy mladé hráče, a to jak Smrže, tak Lingra. Za mě ale udělal obrovský výkonnostní pokrok od léta Soufiane Dramé, který by nám měl v budoucnu výrazně pomoct. Vrátím se ještě k nedávnému utkání na Baníku, kde jsme dohrávali se záložní řadou s věkovým průměrem jedenadvacet let. V tom vidím pro tým velkou perspektivu. Až si mladí zvyknou na ligu, půjdou výkonnostně ještě nahoru,“ zakončil optimisticky trenér Karviné.