Rodák z Trnavy Juraj Jarábek je bývalým československým fotbalistou, na kontě má jen jeden ligový start v dresu Banské Bystrice. Jeho trenérská kariéra je bohatší, vedl Jaslovské Bohunice, Zlaté Moravce, Trnavu a gruzínské Dinamo Tbilisi, kde slavil zisk titulu i národního poháru. Rovněž působil u slovenské devatenáctky a dvacítky a byl šéfem fotbalové akademie doma v Trnavě.

Pane Jarábku, co vás vedlo k tomu přijmout nabídku Karviné?

Od ledna, kdy jsem na vlastní žádost skončil jako sportovní manažer ve Zlatých Moravcích, jsem byl bez práce. Jsem naučený pracovat a ve fotbale se pohybuji vrcholově dvacet let, takže mi ta každodenní fotbalová práce chyběla. A česká liga je výzva pro každého trenéra.

Na místo trenéra se vracíte po roce. Nebude problém do toho zase naskočit?

Určitě ne. Když něco děláte tak dlouho, tak vám to začne chybět, protože je to součástí vašeho života.

Na Slovensku jste hrál o postup, tady to bude o záchranu. Jste na to připravený?

Když jsem se vrátil z Gruzie, tak se mi ve Zlatých Moravcích dobře pracovalo. Šéf je tam vynikající. Hráli jsme o první šestku, ale následné odchody nám veškerou práci nabouraly. Hráči byli volní, takže mohli odejít. To pro mě bylo frustrující, protože pečlivá půlroční práce se během pár dnů rozsypala. Noví hráči si nejprve musejí zvyknout na trenéra, na nový styl, což není jednoduché. Mančaft vždy potřebuje nějaký čas, nejméně tři měsíce. To je problém mnoha klubů v celé Evropě. Zde to nebude jiné. Na práci se ale těším.

Co jste s mužstvem za krátký čas v repre pauze stihl?

Potrénovali jsme, ale v první řadě jsem se seznámil s prostředím. Jistě nebudu první ani poslední, kdo to tvrdí, ale podmínky v Karviné jsou na vysoké profesionální úrovni. Pokud jde o zázemí, tak s ničím není problém. Stejně tak mám příjemný pocit z lidí ve vedení klubu. Přivítali mě přátelsky a těch prvních deset dnů bylo fajn. S mužstvem jsme se zaobírali taktickými věcmi, přípravou na zápas s Plzní.

Neděsí vás, že mužstvo už 533 minut nedalo gól?

Děsí. I to skóre je katastrofální. Když ho máte z pěti zápasů 0:13 a nula bodů, tak to o něčem svědčí. Nicméně potřebujeme se dát dohromady, zvednout hlavy. 

Působil jste na tým v nelehké situaci i psychicky? Protože jak jste zmínil, pět porážek v řadě bez gólu je katastrofální bilance a může mužstvo poznamenat. Myslíte, že trenér musí být i dobrý psycholog?

Nějaké informace jsem sbíral, viděl pár zápasů. U týmu navíc zůstal asistent i kondiční trenér, tak jsme si popovídali. Podíval jsem se na nějaká data, ale je jasné, že teď už se nic, pokud jde o nějaké kondiční věci, neudělá. Jde spíše o to zvolit dobré rozestavení. Většinu zápasů hrála Karviná v systému 4-2-3-1, některé i 4-4-2, což je ale podobné. A co se týče psychiky, s hráči jsme to probrali. Všichni si uvědomujeme, že je potřeba získat do konce podzimu co nejvíce bodů, přestože to vylosování je opravdu „parádní“. Ale s každým se dá hrát.

Mužstvo se skládalo v průběhu sezony, v kabině je hodně cizinců. Jak na vás působí?

Kabina se jeví velmi slušně, jsou zde inteligentní hráči. Najdou se i průměrně inteligentní, ale jsou celkem chápaví a na trénincích pilně pracují. Tady problém nevidím.

Už jste zmínil ten los. Aktuálně Plzeň, Slavia. Dokážete si představit těžší začátek?

Hmm… kvalitnější týmy u vás nejsou, to je fakt. Slavia hraje fantasticky, Plzeň své kvality prokazuje dlouhodobě, takže není o čem mluvit. Člověk ale musí zůstat pozitivní a já se na ta utkání těším. A chlapcům jsem řekl, že nemají co ztratit. V těchto dvou případech můžeme jen získat.

Vás krajan Norbert Hrnčár přicházel loni touto dobou do stejné situace. Málo bodů, příšerný los. Nakonec na jaře musel odejít. Co musíte udělat jinak, abyste ho nenapodobil?

Uvidíme, co bude po té podzimní části. Mám svoje představy. Vidím, že Karviná se v letním období spíše oslabila, než posílila. Odešlo dost gólových hráčů, k tomu se zranil Guba. A hráči, kteří přišli, nesplňují kritéria, jaká by měli. Noro je dobrý trenér, ale trochu jiná povaha než já. Každý trenér má svou filozofii. Já mohu jen doufat, že v Karviné vydržím déle než on.

Jaký fotbal byste chtěl s mužstvem produkovat?

Fotbal je běh na dlouhé tratě. Jsem vyznavač atraktivního, presinkového fotbalu. Určité věci se dají udělat i během sezony, ale nějaké bláznění to být nemůže. Pro nás je směrodatné hrát disciplinovaně, organizovaně a vzadu na nulu. Určitě tomu chci dát nějaký nový impulz, nové myšlenky.

Přivedete si z Vyškova útočníka Harbu, o kterého se Karviná měla zajímat?

To je jen nějaká novinářská kombinace. Harise znám velmi dobře, dostal jsem ho do Trnavy, ale řeknu vám to na rovinu, nebyl jsem s ním spokojený. 

Tak jinak - jaké typy posil byste chtěl?

To uvidíme. Záležet bude i na tom, jak zvládneme nadcházející čtyři zápasy. Uvidím, jak se budou hráči chovat. Určitě ale k nějakým pohybům dojde. Je to ovšem hlavně o penězích. 

Do konce podzimu zbývají čtyři kola. S jakým bodovým ziskem z těchto zápasů byste byl spokojený?

Tajně v srdci doufám v pět šest bodů. To by byla fantazie. 

Je asi zbytečné rozebírat hru Plzně…

Tu kvalitu má stále vysokou, i když ne už takovou jako před dvěma třemi lety. Ale pořád je to výborný tým.