Karvinská hra šla nahoru od doby, kdy se ofenzivně laděný Filip Panák přesunul na citlivý post stopera vedle kapitána Marka Janečky. Mužstvo přestalo chybovat a dostávat hloupé góly.

„V prvních kolech jsme jich dostali opravdu hodně. Teď už naskakujeme v ustálenějším složení, na hřišti si to sedlo a hlavně jsme přestali vyrábět hrubky,“ postřehl Panák. Osobní zásluhy si ale přisvojit odmítl. „Určitě to není jen mnou, celý tým pracuje směrem dozadu výborně,“ upozorňuje.

Kde byste viděl pomyslný zlom?

V tom zápase s Plzní (0:1), i když třeba ani s Mladou Boleslaví (3:4) jsme nehráli špatně, spíš naopak. Ale dostávali jsme mraky gólů, což se od Plzně změnilo. Věřím, že v tom budeme pokračovat i v Teplicích.

Ty ale nejsou zrovna oblíbeným karvinským soupeřem…

Pokud vím, tak jsme je ještě neporazili (bilance 0-1-5). Uděláme vše pro to, abychom předvedli dobrý fotbal a hlavně si odvezli nějaké body, pokud možno tři.

Havířovští hokejisté (v modrém) podlehli doma Porubě 2:3.
Havířov podlehl nováčkovi z Poruby

Prospěla týmu reprezentační přestávka? Jak jste ji využili?

Ten první týden jsme si pořádně mákli a zakončila to příprava proti Znojmu, kde jsme každý odehráli poločas, abychom měli herní vytížení. Víkend jsme ale měli volný. Od nového týdne jsme se už začali připravovat na Teplice.

Říkáte volný víkend. Jak jste relaxoval?

Byl jsem s přítelkyní doma za rodinou v Příboře. Byla pouť, tak jsme vyrazili tam.

Ilustrační fotografie.
Na karvinské náměstí oklikou

Zpět k lize - udržíte se na bodové vlně i v neděli? V posledních utkáních jste se v defenzivě hodně zlepšili, od toho by se dalo odpíchnout, co myslíte?

Budeme se snažit to udržet i nadále. Defenziva teď pracuje díky celému mančaftu dobře, ale pro mě je stále důležitější, abychom vyhrávali a pravidelně sbírali body. Jestli dostaneme méně nebo více gólů, je už ve výsledku jedno.

Trenér Nádvorník i sportovní manažer klubu Vlk vás osobně za poslední výkony chválili. Je fakt, že fotbalové dovednosti na tomto postu umíte využít – máte dobrý výskok i hru hlavou, hrajete čistě a umíte i zaútočit. Cítíte se už jako stoper?

Tak to ne, i když za chválu samozřejmě děkuji. Ale že bych už měl ve fotbalovém životopise nadobro zaškrtnutou kolonku stoper, to si nemyslím. Už jsem to říkal po Plzni, že budu hrát tam, kde mě bude zrovna potřeba a na tom se nic nemění. Ale jistě je výhoda, když si hráč projde několika posty v sestavě. Do fotbalové kariéry to člověku může jedině prospět.

Pavel Maslák představil plány pro novou sezonu.
Český „Forrest Gump“ Pavel Maslák přiznal: Chci se zase atletikou bavit

Dá se říct, že ve své nové roli těžíte z toho, že jako někdejší ofenzivní hráč umíte rozpoznat, co proti vám útočící hráč zrovna udělá?

To ani ne, protože každý hráč je jiný a na hřišti se v určitých situacích chová jinak. Já stejně musím v pozici bránícího hráče hlavně reagovat a ne vyloženě předjímat. Spíš bych to řekl tak, že jako bývalý ofenzivní hráč mohu těch dovedností využít v situaci, kdy vyvážím balon, chci přečíslit obranu soupeře, anebo přímo zakončuji. Tam mi tohle pomůže spíš.

A berete svou novou roli aspoň jako příležitost k nějakému kariérnímu zlomu? Když se totiž na této pozici budete prezentovat podobně jako doposud, můžete podle mnohých vyrůst v jednoho z nejlepších stoperů v lize.

Beru to zatím jako velké plus. Hodně se učím i od Máry Janečky. Každý další zápas v téhle roli mi dá víc. Zatím jich ale na stoperu odehráno moc nemám, takže bych se nechtěl pouštět do předčasných závěrů. Až tam odehraju další čtyři pět zápasů, nebo ještě lépe - celý podzim, pak bych se to mohl pokusit nějak zbilancovat. Teď bych předbíhal.

Radnice v Karviné.
Karviná chce změnu. Plán na 10 let po ukončení těžby má 10 bodů
Karvinští zdolali v přípravě Znojmo. Dvěma góly se blýskl Ondřej Lingr (ve žlutém).
Příprava ve Vyškově. Karviná otočila výsledek