Kruh se uzavřel. Na jaře byl Pavel Hapal už prakticky dohodnut s vedením Baníku a od nové sezony měl usednout na jeho lavičku. Jenže pražská Sparta na začátku května ukončila spolupráci s Pavlem Vrbou, který se tím pádem rychle stal hlavním cílem majitele slezského klubu Václava Brabce.

Martin Lukeš.
Lukeš: Vrba pro úspěch v Baníku mnoho neudělal, ale není fér na něj hodit vše

Trvalo to jen pět dní od konce na Letné a v sobotu 14. května byl Vrba oznámen jako šéf lavičky Baníku. Střih! O pět měsíců později někdejší kouč české reprezentace po bídném startu do sezony, kdy je Baník na čtrnáctém místě FORTUNA:LIGY, končí, a zraky funkcionářů z Bazalů se opět upínají na Pavla Hapala. Brzy je jasno a někdejší záložník a reprezentant se opravdu stává trenérem Baníku Ostrava. Opět po šestnácti letech.

V úvodu ročníku 2005/2006 nahradil vyhozeného Jozefa Jarabinského v momentě, kdy Baník bojoval o záchranu. Nakonec ho vytáhl na šesté místo a do finále poháru, v němž na penalty padl se Spartou. Cíl v podobě evropských pohárů byl ale nesplněn a Hapalovi nebyla prodloužena smlouva. Své místo musel opustit.

Zleva trenéři Pavel Hapal a Pavel Vrba.
Střídání Vrby v Baníku: Návrat k původní volbě? Hlavním kandidátem je Hapal

Poté vedl Opavu, Zlín, Mladou Boleslav, pražskou Spartu, polský Lubin, či slovenské celky Nitru, Žilinu a Senici, potažmo slovenskou jednadvacítku i národní tým. Poslední dva roky však netrénoval. Pomůže Baníku vyhoupnout se tabulkou směrem vzhůru?

Společně s Hapalem povede ostravský celek jako asistent Jiří Neček, který v průběhu této sezony skončil jako hlavní trenér v třetiligovém Uničově.

„Baník je v mých očích velkoklub, který má neskutečnou základnu fanoušků. Už jsem tu krásnou atmosféru kdysi zažil na starých Bazalech. Naším krátkodobým cílem je teď oživit mužstvo, aby sbíralo body a dostalo se v tabulce do vyšších pater. To teď bude naše společná práce a věřím, že i takovým vnitřním nastavením a motivací kluky přesvědčím, že dokáží dělat lepší výsledky,“ řekl Pavel Hapal.

Pavel Vrba jako trenér ostravského Baníku končí.
PŘEHLEDNĚ: Co přineslo pět měsíců Pavla Vrby v ostravském Baníku? Takto vypadalo

„Pavel byl pro nás výběrem číslo jedna. Já ho znám hodně dlouho, je to úspěšný trenér, který má obrovské zkušenosti z reprezentačních týmů na Slovensku. Umí také pracovat s mladými hráči a propojení mezi akademií a áčkem pro nás musí být prvořadé. Jeho nejbližším úkolem je teď se pokusit získat nějaké body, dostat se výše v tabulce a pak samozřejmě udělat kvalitní zimní přípravu,“ řekl pro klubový web šéf sportovního úseku Luděk Mikloško.