Zatímco trenér vítězů František Straka se radoval a mohl být maximálně spokojený, sparťanský trenér Zdeněk Ščasný se fanouškům omlouval za ostudný výkon.

I když neměl k dispozici pět hráčů základní sestavy a ten šestý Zahustel začal jen na lavičce, nevymlouval se na to. „Absence nechci řešit, to nemůže být výmluva. Podali jsme tragický, ostudný výkon, za který se musíme našim fanouškům omluvit,“ uznal po zápase.

Záměr se středopolařem Hložkem pod útočníkem Drchalem mu nevyšel. Nebo to cítil jinak? „Nebylo to o Adamovi na podhrotu, ten výkon byl špatný od všech hráčů. A ještě se k tomu přidaly opravdu strašidelné individuální chyby. Nedokážu si to vysvětlit,“ nechápal Ščasný výkon svého týmu.

Co jej mrzelo víc? Nezvládnutý poločas, či spálená šance v úvodu toho druhého, po kterém se mohla Sparta vrátit zase do hry? „Oboje. My jsme měli první šanci, pak jsme ale propadli a Karviná dvě využila. Na startu druhé půle by to samozřejmě vypadalo jinak, kdybychom dali gól, ale my jsme si to dneska ani nezasloužili. Mohli jsme dát nějaký gól, ale mohli jsme nějaký i inkasovat. Za celou dobu v trenérské pozici to byl snad nejhorší výkon, jaký jsem u mužstva viděl,“ marně si vzpomínal na podobný výpadek.

František Straka prožil na Spartě obrovskou euforii.

Straka: Šok? Pro mě ne, možná pro někoho jiného

To František Straka se vrací z Letné jako král. „Neblázněte, ještě jsme nic nedokázali. Jen jsme blíže svému cíli,“ zůstal Straka skromný. „Pánové, pokora! To je to, co nás musí zdobit,“ pravil po utkání.

Kalkulace, zda Sparta před prestižním derby se Slavií nastoupí v jiné sestavě než v té nejsilnější, šly stranou. „Já nekoukám doprava doleva. My se zaměřujeme jen na sebe a nezajímá nás, v jakém složení hraje Sparta. Ona má dost kvalitní kádr na to, aby v ligovém utkání uspěla i s náhradníky. My jsme dnes ukázali, že fotbal hrát umíme, ale musíme na té naší cestě zůstat,“ varuje před přílišným uspokojením.

Za stavu 0:3 už mohl pomalu slavit, nakonec se domácí trefili a závěr zápasu zdramatizovali, což Straku zvedlo z lavičky. „Nikdy neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Po té brance jsem se trochu obával, abychom si to ještě nezkomplikovali. Víte, jak to chodí. Stačí jedna vydařená gólová akce a může přijít drama. Ale náš výkon byl zasloužený, ty tři body jsou zasloužené. Je to obrovské povzbuzení do další práce,“ souhlasil Straka.

Nebyl to pro něj na lavičce šok, když jeho tým po pětadvaceti minutách vedl 2:0? „Šok to byl určitě. Ale ne pro mě. Spíš pro někoho jiného. My jsme sem přijeli s danou taktikou zahušťovat střed pole, eliminovat sílu sparťanských hráčů a využít silných stránek našich hráčů. To vše se povedlo,“ mnul si ruce.

Podle něj Karviné taktika vycházela i proto, že do poločasu byla Sparta totálně bezradná. „Toho jsme využili. V důležitých momentech jsme vstřelili góly a ve druhém mohli přidat další dva. Ještě teď nechápu, jak Letič nemohl dát gól z brankové čáry. Nakonec to ještě mohly být nervy,“ ulevil si Straka.

A vypíchl ještě jeden moment. „Před utkáním jsme prodělali soustředění v Českém Šternberku a to bylo něco fenomenálního. Kluci byli na pokojích, kde neměli žádné televize, žádné hry a bylo to bombastické. Já jsem si strašně přál, abychom tu skvělou atmosféru dokázali přenést i do utkání se Spartou, abychom ukázali ten náš elán a maximálně se odevzdali. Aby kluci ukázali, že mají srdíčko na správném místě! A vy víte, že na tohle já hodně dám,“ usmíval se karvinský kouč, který se na Spartu vracel s určitou nostalgií.

„Zažil jsem tady krásné roky, odevzdal jsem Spartě svá nejlepší fotbalová léta, a jakmile jsem vstoupil na sparťanský trávník, okamžitě mnou projela vlna nadšení. Bylo to elektrizující, speciální pocit,“ přiznal karvinský kouč.