„Soupeř je jasný favorit, o tom žádná. Z klubů první ligy posiloval možná nejvíc. My tam pojedeme s určitým plánem a s vynucenými změnami v obraně,“ přibližuje trenér mužstva František Straka.

Konkrétní být nechtěl, ale vzhledem k tomu, že Daniel Stropek nemůže hrát kvůli vyloučení ještě v dresu Sokolova z minulé sezony, dá se očekávat, že jeho post zaujme vysoký Martin Kouřil.

Karviná letos zažila horké léto, a nešlo jen o teplotní rekordy panující v celé republice. Po minulé sezoně jí odešlo 22 gólů, které představoval přínos dvou stěžejních hráčů sestavy Lukáše Budínského a střelce Tomáše Wágnera.

V osobě trenéra Františka Straky však klub letos získal nejen člověka odborných trenérských kvalit, ale i zkušeného manažera s kontakty, který si dovede obstarat hráčskou náhradu v přijatelné cenové hladině. Karviná totiž nepatří ke klubům, které si mohou dovolit přeplácet hráče.

Možná se Karviné vyplatí i sázka na mladé. Reprezentant Ondřej Lingr své kvality prokazuje už půl roku, v přípravě zaujal i člen širšího kádru jedenadvacítky Daniel Stropek či posila z Nizozemska Gigli Ndefe. Na svou šanci čekají další mladíci Wala, Putyera, Vlachovský.

Lukáš Budínský (v bílém) čeká na úvod už jako soupeř.

Karviná v létě přivedla kvalitu, kterou představuje Marek Hanousek z Dukly, Matúš Čonka z Trnavy, bývalý hráč Slavie, či druholigový kanonýr Michal Petráň. Velmi pozitivně by na spoluhráče měl působit návrat bojovníka a srdcaře Marka Janečky, kolem kterého by se mohla kabina semknout a zabojovat o bezproblémovější ročník, než byl ten předchozí.

A ten nový pro Karvinou začne v Mladé Boleslavi, kterou vede exkarvinský trenér Jozef Weber. Na tohoto soupeře mají v Karviné v úvodu soutěže štěstí. Ve všech dosavadních ligových ročnících s karvinskou účastí se fotbalisté s Mladou Boleslaví potkali vždy hned ve třetím kole, letos to tedy bude rovnou na úvod.

Pokud oba nastoupí, bude utkání pikantní pro Lukáše Budínského a Tomáše Wágnera, kteří v létě zamířili z Karviné právě do Mladé Boleslavi.

„Nahradit jejich branky bude složité, ale ne nemožné. Sázíme na kolektiv a já pevně věřím, že se nám začnou trefovat ofenzivní hráči. Ať už je to Dávid Guba, který měl individuálně dobrou sezonu, Adriel Ba Loua, který je rozdílovým hráčem, Michal Petráň, Marek Hanousek, kteří k nám přišli, nebo Jakub Šašinka, jehož jsme získali na hostování z Baníku,“ prozradil nejčerstvější příchod František Straka.

Od nové sezony začnou také platit nová pravidla, která například postihují žlutou či červenou kartou i fotbalové trenéry. Co na to Straka? „Pravidla jsou super,“ dodal ironicky. „Petr Rada si už stěžoval, že pro něj to bude problém, my oba jsme impulzivními typy, ale samozřejmě je třeba držet trochu emoce na uzdě. Uvidíme, jak se to osvědčí,“ nechá se sám překvapit.

I když byla příprava na ligovou soutěž krátká, kouč Karviné věří, že hráči jsou připraveni. „Každý z kluků cítí, že klima v týmu se změnilo. Pracovali jsme tak, abychom byli připraveni, a pracovat budeme dál i v samotné sezoně. Přípravné zápasy mi ukázaly, že jdeme správnou cestou, určitý plán pro Boleslav máme,“ zakončil Straka.