„Potřebujeme nutně tři body. Doufám, že to zvládneme, ta situace je pořád špatná,“ uvědomuje si mladý záložník Karviné Vojtěch Smrž, který dostal v posledním utkání proti Baníku důvěru nového trenéra Františka Straky a splatil mu ji svědomitým a pracovitým výkonem.

„Pokud budeme hrát stejným způsobem jako proti Baníku, můžeme uspět i proti Sigmě,“ míní. Což znamená být aktivní, dostupovat a napadat soupeřovu rozehrávku už v samém zárodku akcí. „Odjezdili jsme to na maximum a přineslo to úspěch. Sigma je hodně kombinační a technický tým, má skvělé jaro, ale určitě se dá uspět i proti ní,“ říká Smrž.

Podzimní blamáž

Když si hráči vybaví podzimní vzájemný zápas, ještě stále jim běhá mráz po zádech z toho, jak lehkovážně ztratili v poslední čtvrthodině vedení 2:0 a prohráli 2:3. „To byla hrůza. Ale v kabině seděli jiní hráči, teď jsou obě sestavy trochu jiné. Samozřejmě že bychom to Sigmě chtěli vrátit, ale pro nás jsou teď stěžejní body, než to, abychom se soupeři nějak revanšovali,“ ujišťuje dvaadvacetiletý mladík.

Ten pochází ze Šumperka, takže do Olomouce na ligový fotbal to měl logicky nejblíže. „Dva roky jsem také v Sigmě hrával, poslední rok v žácích a první v dorostu. Pak jsem přešel do Karviné a už jsem tu delší dobu než v Sigmě, takže nijak zvlášť vzájemné zápasy nevnímám,“ vysvětluje.

Zlepšení v herním projevu zajistil Karviné nový trenér František Straka. Pod ním se mohli hráči na trávníku přetrhnout, aby uspěli v derby proti Ostravě. Dokáže tedy trenér Straka vybudit hráče lépe než jeho předchůdce Norbert Hrnčár? „V tomhle je určitě parketa nového trenéra. Ještě u nás není tak dlouho, abychom mohli změnit i herní tvář, ale tohle určitě dokázal proti Baníku na výbornou,“ myslí si Smrž.

V tomto kontextu základní jedenáctce z utkání proti Ostravě jistě prospělo, že mohla v pohárovém utkání v úterý na Slavii odpočívat. Sigma naopak ve středu hrála své pohárové utkání na Bohemians. „Pro nás to tak bylo lepší. Mohli jsme i zapracovat na taktických věcech. Hlavní ale byl odpočinek, což uvítal především Pavel Dreksa, který hrál proti Baníku po dlouhých osmi měsících. Ten to potřeboval nejvíc,“ objasnil Smrž, který zároveň vyzdvihl Dreksův přínos pro tým.

„Šlo vidět, jak se s ním zvedl i výkon ostatních hráčů v obraně. Pavel si ji umí dirigovat, mluví na nás, organizuje,“ pochvaluje si Smrž.

Očekává, že i na půdě Olomouce se Karvinští vydají ze všech sil, aby uspěli. „Ta výhra nad Baníkem pro nás byla ohromným povzbuzením. Podobně na nás působí trenér Straka, mohli bychom se od úspěšného výsledku konečně odrazit,“ přál by si Vojtěch Smrž.