Sobotním výkonem proti Jablonci, který táhl šňůru devíti zápasů bez porážky, zaujali. Sami naopak přerušili sérii osmi duelů bez vítězství za sebou. Naposledy vyhráli v září nad Příbramí.

„Vážně už je to tak dlouho?“ otázal se nejprve jeden z hrdinů utkání Tomáš Wágner. „To jsem netušil, na druhou stranu nejsme Barcelona. Ale úleva to samozřejmě je. Všichni věděli, o co nám jde, tabulka nevypadala moc dobře. Vlastně pořád nevypadá, jsme pořád dole, ale uhráli jsme výhru, kterou jsme už moc potřebovali,“ oddechl si Wágner.

Z utkání Karviná (v bílém) - Jablonec 2:1

Svěřenci trenéra Norberta Hrnčára se statečně perou se současnou situací, nepříznivým losem i absencemi v kádru. Trenér „ždíme“ z týmu maximum. Schází mu opory Panák s Budínským, donedávna nebyl ani Wágner, k dispozici má tým, který si nevybral, ale mixuje sestavu podle svého nejlepšího svědomí.

Z náročného losu v závěru podzimu vytěžil už čtyři body. Zápas v Plzni má před sebou. Soupeře z Jablonce překvapil odvážným rozestavením na tři útočníky. Vhodně poskládal kombinaci silového Wágnera na hrotu útoku, kterého ze strany doplňují rychlonozí Guba s Galuškou. Přineslo to úspěch. Karvinští dokázali ofenzivními choutkami Jablonec zaskočit.

„Každým tréninkem se někam posouváme. Zautomatizovali jsme věci, které by, zdá se, mohly fungovat. Potěšil mě hlavně první gól. To nebyla žádná náhoda. Naopak padl po akci, kterým se v tréninkovém procesu věnujeme,“ potěšila Hrnčára úvodní branka svého týmu.

Ten se neupnul k bezduchému bránění, snažil se vystrkovat útočné růžky, a to se pochopitelně líbilo karvinským divákům, byť někteří místy nepochopitelně pískali, když některý z domácích hráčů zkazil přihrávku nebo byl nucen nahrát dozadu.

„Když chcete překvapit tak silný tým, jakým je Jablonec, nemůžete spoléhat jen na defenzivu, i když i na ní dost pracujeme,“ připustil Hrnčár. Středovou formaci sestavil z hráčů, kterým je v průměru dvacet let. Zkuste si s tím hrát ligu.

„Neměli jsme Letiče, Ba Loua po příletu z Afriky ještě nebyl stoprocentně připraven na celý zápas, ale odhodlání, bojovnost a elán nás dovedly k výhře, ze které se moc těšíme,“ ujistil Hrnčár.

Wágner je v útoku prostě znát

Po vzájemné konzultaci nasadil Tomáše Wágnera do zápasu od samého počátku, další dobrý tah. Jak se cítil sám Wágner? „Poločas jsem se cítil dobře, tak jsem si řekl, proč nezkusit delší pasáž. Minule v Boleslavi jsme po přestávce vyrovnali, tak možná chtěl trenér zachovat sestavu z druhé půle v Boleslavi. Musím říct, že před samotným zápasem jsem se nijak extra necítil, ale v zápase to opadlo. Snažil jsem se klukům maximálně pomoct, být ve správný čas na správném místě. Zkušenosti bych na to už měl mít,“ přemýšlel po zápase karvinský útočník.

Ten si v závěru podzimu připsal na konto zajímavou bilanci. Za tři poločasy stihl čtyři body. V Mladé Boleslavi se podílel přihrávkou na gól na remíze 1:1, v sobotu proti Jablonci zase gólem na výhře 2:1.

Karvinští fotbalisté (v bílém) svým výkonem proti Jablonci zaujali.

V sobotu se trefil do sítě svého bývalého klubu. „Musím to zaklepat, tohle se mi celkem daří. Trefil jsem se teď proti Jablonci, v srpnu proti Mladé Boleslavi i v září proti Příbrami,“ vypočítával svá bývalá působiště.

Do sítě svého dalšího bývalého klubu z Plzně, kam nyní Karviná míří, se (prozatím) netrefí. „Dostal jsem čtvrtou žlutou, takže konec,“ zalitoval po sobotním zápase. Štvalo jej, že kvůli zranění toho nestihl v závěru podzimu odehrát víc.

„Dokud jsem se nezranil, cítil jsem se velmi dobře a věřil, že můžu dát i víc gólů a pomoci týmu k dalším bodům. Ale výhra nad Jabloncem se určitě počítá. Celý rok 2018 hrál velmi dobrý fotbal, přehrával většinu soupeřů,“ vysekl poklonu mužstvu trenéra Rady.

Fyzicky obtížný duel s Jabloncem ale zvládl. Stejně jako ostatní. „Běžecky to bylo mimořádně náročné. O to cennější to vítězství je. Bojovali jsme jako o život, jeden za druhého. Ukázali jsme, že i když je někdy větší kvalita na straně soupeře, dá se vyhrát i tak. Věřím, že nám to hodně pomůže,“ vyjádřil Wágner přesvědčení.

Po poháru si věřili

Získal v týdnu, v kontextu s říjnovým zvládnutým pohárovým utkáním nad Jabloncem pocit, že by to proti tomuto soupeři mohlo jít znovu? „Psychicky to pomůže, hlavně klukům, kteří tenkrát ten pohár hráli. V hlavách jsme to měli a věděli, že jsme je už jednou porazili, a že byli v silné sestavě. Takže ano, jistý pozitivní vliv to mělo,“ uznal.

Jeho kolega Dávid Guba si pochvaloval složení útočného trojzubce Karviné, tedy uprostřed robustního Wágnera, který umí vepředu udržet spoustu balonů, a vedle něj kmitajících rychlonohých forvardů po stranách. „Tak to mu děkuji. Ale je fakt, že se nám to vyplatilo a získali jsme s tímto rozestavením čtyři body. Když se mi podaří pokrýt balon a vím, že tam jsou rychlá křídla, jak Dávid (Guba), tak Pedro (Galuška), tak se nám tam prostor pro rozhodnutí nabízí a ten model nám může vycházet,“ uvažoval Tomáš Wágner s dodatkem, že důležité bylo hlavně to, jak se tým semknul a bojoval. „Když se maká naplno, ty fotbalové věci se na to postupně nabalí,“ uvažoval správně.