Bývalých, ale i současných fotbalistů, trenérů a funkcionářů jsme se zeptali: 1) Co od nadcházejícího Eura očekáváte? 2) Jak dopadne na Euro český celek?

Logo evropského fotbalového šampionátu.

Stanislav Pelc, sportovní manažer FK Ústí

Favoritů na titul je více, ale já vždy fandím Nizozemcům. To je můj černý kůň. Letos mají opět výborné mužstvo a myslím si, že půjdou hodně daleko. Pro náš tým byl los letis příznivý, ale ono je to zrádné. Kohokoliv porazit je složité, fotbal už umí skoro každý. Favority nejsme, což je dobré. Asi největším favoritem naší skupiny je Rusko. I domácí budou chtít udělat pro postup maximum. Řekové jsou nepříjemní, ale hrát se dá s každým. Záleží na štěstí, formě a dalších mnoha věcech. Doufám, že postoupíme, jsme turnajové mužstvo.

Zbyněk Tučný, člen výboru TJ Sokol Fryčovice

Z toho Eura mám takové divné pocity. Jednak mám strach, aby se neděly nějaké nepřístojnosti, které se děly již před samotným zahájením šampionátu. Podle mého jsou na Euro více připraveni v Polsku, než na Ukrajině. No, našim vůbec nevěřim. Rád bych se samozřejmě mýlil, ale myslím si, že po základní skupině pojedou domů.

Pavel Verbíř, sportovní manažer FK Teplice

Pavel Verbíř, sportovní manažer FK Teplice (na snímku vpravo)

Věřím, že letošní Euro nabídne divákům útočný fotbal a hlavně góly. Mezi největší favority na vítězství považuji Španěly, Nizozemce a Němce. U nás je moho lidí natěšených. Hlavě s tím, že máme lehkou skupinu. Já bych ale o lechkému losu zrovna nehovořil. Určitě bude záležet na prvním zápase s Ruskem

Pavel Vavřač, trenér TJ Bystřice

Od Eura očekávám skvělé zážitky. Věřím, že k vidění bude dobrý fotbal s nasazením. To je pro diváky to nejlepší, co je může potkat. Kdo na šampionátu zvítězí, to si ovšem netroufám odhadnout. České reprezentaci přeji všechno nejlepší, především hodně fotbalového štěstí, jelikož to budou mít nesmírně těžké. Mužstva jsou hodně vyrovnaná, tipování výsledků by bylo loterií. Našim přeji postup ze skupiny, třebaže jsem spíše optimista než pesimista, obávám se, že to pro něj může být problém.

Karel Kula, ředitel Fotbalu TřinecKarel Kula, ředitel Fotbalu Třinec (na snímku vlevo)

Tak já především očekávám útočný a otevřený fotbal, na který se bude dobře dívat. Snad bude padat i hodně gólů, bude se více hrát než taktizovat a celkově bude převládat útočné pojetí hry. Co se týče našich, tak si myslím, že ze skupiny bychom postoupit měli. Ve srovnání s ostatními je pro nás přijatelná, nejlehčí. Jak říkám, postup považuji za reálný, ale jak to bude vypadat dál, to bude záležet na formě našich hráčů. I proto českému týmu přeji, aby dopadl co možná nejlépe.

Pavel Smatana, trenér TJ Smilovice

Hrozně rád bych se dočkal kvalitního fotbalu, díky němuž se budu u televizní obrazovky bavit. Věřím, že český tým je schopen podávat kvalitní výkony, i když na vyskakování a velké oslavy to asi nebude. Bojovností je schopen nějaké utkání vyhrát. Uvidíme, jak to bude s případným postupem ze skupiny.

Stanislav Kluz, trenér Mostů u Jablunkova

Předpokládám, že Euro nabídne útočný fotbal a po celý šampionát se snad bude nač dívat. Naše mužstvo Polonia Czechy se chystá do polského Lowicze, kde bychom v závěru Eura měli v rámci doprovodné akce odehrát nějaké zápasy. Herní projev českého týmu se mi moc nezamlouvá. Hře na jednoho útočníka příliš neholduji. I proto se domnívám, že ze skupiny postoupí domácí Poláci a Rusko.

Marian Kuczyński, trenér Nýdku

Na Euro letos nepojedu, nesehnal jsem lístky. Je to škoda, protože na stadionech jistě bude pořádný hukot, a snad i zajištěné bezpečí. Doufám, že si mistrovstí užiji alespoň u televize, a budu mít možnost sledovat pohledný útočný fotbal. Naši bohužel pojedou dle mého názoru po základní skupině domů. Prostě jim příliš nevěřím. Neustále je provázejí zranění, navíc se na šampionát dostali se štěstím. Pokud postoupí ze skupiny, bude to velký úspěch. Dobrý fotbal očekávám zejména od Španělů a Němců.

Stefan Franek, trenér Hrádku

Předpokládám, že domácí Polsko se stane černým koněm turnaje. Dlouho se neprosadilo, na domácí půdě bude chtít určitě uspět a vytáhnout se. Diváci budou jejich dvanáctým hráčem. Navíc kádr Polska tvoří hráči srdcaři z kvalitních evropských klubů. Za jednoho z dalších favoritů považuji Španěly, naopak náš celek mám za outsidera. Svými výkony mě příliš nepřesvědčil, i proto mu moc nevěřím. Na druhou stranu není ale řečeno, že nemůžeme překvapit a uspět.

Václav Zowada, trenér Jablunkova

Řeknu to jednoduše, očekávám pořádný útočný fotbal. Přestože budu našim držet palce, myslím si, že ze skupiny nakonec nepostoupíme. Hráváme na jednoho útočníka a navíc předváděný herní projev byl v kvalifikaci nevýrazný. Do dlaších bojů z naší skupiny podle mého půjde domácí Polsko a Rusko.

Ivan Kopecký, bývalý trenér

Především očekávám, že se bude hrát ve velice pěkné atmosféře. Už jen tím, jak nás Poláci překvapivě přijali, si myslím, že v zápasech s Ruskem a Řeckem budeme mít větší diváckou podporu. Tohle by našim klukům mohlo pomoci k jejich lepšímu výkonu i hře. Mezi velké favority budou opět patřit Španělé, ale jejich nadvláda už není tak výrazná. I proto vyhrát může více týmů, rozhodně momentální forma. Já věřím, že i my se můžeme porvat o to, abychom ze skupiny postoupili. Jednoduché to ovšem vůbec nebude.

Marek Jochymek, trenér Hnojníku

Na Euro pojedu, chystám se na zápas Česka s Řeckem. U našich severních sousedů očekávám výbornou atmosféru a příjemné fotbalové zážitky. Jenom to pivo na stadionech bude chybět. Omlazenému českému mužstvu dávám velké šance. Jeho dřívější krize je snad už v nenávratnu. Pokud Rosickému vydrží zdraví a v případě potřeby jej úspěšně zastoupí Darida, mohou Češi něco na Euru dokázat. Skutečně věřím, že nastává nová éra, i díky kvalitní reprezentační enklávě z Plzně. Češi podle mě mohou udělat do světa díru.

Karel Turoň, předseda TJ Oldřichovice

Naskytla se mi možnost na Euro jet, ale nakonec jsem ji nevyužil. Šampionát budu sledovat v televizi. Snad na všechy čeká kvalitní podívaná. Českému výběru budu držet pěsti, to je jasné. Netroufám si však tipovat, jak na mistrovství obstojí. Snad dosáhne co možná nejlepších výsledků.

Petr Sedlák, předseda SK Čeladná

Díky tomu, že se hraje v sousední zemi, očekávám zvýšený zájem z řad fanoušků o tento sport. Našim fotbalistům přeji ať dovezou placky, ale vše se bude odvíjet od toho, s jakou formou se budou potýkat zkušení matadoři týmu.

Svatopluk Slovák, tajemník SK BrušperkSvatopluk Slovák, tajemník SK Brušperk (na snímku vlevo)

Očekávám kvalitní a dramatické zápasy, zejména boje ve vyřazovací části si u televizní obrazovky nenechám ujít. Našemu týmu nevěřím, uhrajeme jediný bod s Řeckem. Na postup do čtvrtfinále z naší skupiny favorizuji Polsko a Řecko.

Daniel Majer, předseda Sokola Sedliště

Očekávám snad zvýraznění rozdílu kvality fotbalu mezi Španělskem, Anglií a zbytkem Evropy. Od našeho národního mužstva neočekávám výrazné zlepšení. Odrazuje mě od toho sestava mužstva a nominační kritéria současného trenéra národního týmu. Možná to zní kriticky, ale takový je stav našeho fotbalu.

Peter Drozd, asistent trenéra FC Hlučín

Od šampionátu očekávám spoustu dobrých zápasů a hlavně ať fotbal lidi baví. Mezi největší favority na titul přiřazuji Nizozemce. Ti se mi letos hodně líbí. Své si ale mohou říct určitě i Němci, kteří dokáží na takových to turnajích zabrat. Naši mají v uvozovkách relativně hratelné soupeře. Myslím si, že na postup ze skupiny to je, ale musíme každý ten zápas odmakat.

Radoslav Látal, trenér FC Baník Ostrava
(na snímku vpravo)Radoslav Látal, trenér FC Baník Ostrava

Tak je to šampionát, kde se dostali nejlepší týmy Evropy. Co mám reference, tak hlavně v Polsku jsou na Euro velice dobře připraveni. Jejich stadiony jsou na velmi vysoké úrovni, také bude obrovský zájem o šampionát ze strany diváků. Mezi mé dva největší favority na titul řadím jednak Němce, kteří jsou turnajovým týmem, který se umí dobře připravit. Takovým černým koněm by mohli být Holanďani. Co se týče nás, tak pro nás bude strašně důležitý první zápas s Ruskem. Od toho se bude odvíjet vše další. Nesmíme prohrát, i proto tento duel označuji za velice klíčový. Kdybychom prohráli, pak by to bylo pro nás hodně těžký. Rozhodne tedy úvodní duel, já ale věřím, že by klukům postup ze skupiny vyjít mohl.

Zdeněk Černek, trenér TJ Vendryně

Od Eura, na které se z pracovních důvodů nechystám, očekávám kvalitní porci zápavy pro všechny. Bez jakýchkoliv výstřelků, excesů a násilí, aby si jej užili dohromady všichni. Jak diváci, tak i samotní hráči. A postup Čechů ze skupiny? Těžko říct, vidím to tak padesát na padesát. Zranil se Baroš, takže nevím, pro co se trenér Bílek rozhodne. Zda bude chtít hrát na jednoho nebo na dva útočníky. Neznámou je i forma a zdravotní stav Rosického.

Dalibor Damek, trenér Českého TěšínaDalibor Damek, trenér Českého Těšína (na snímku vlevo) 

Doufám, že na Euru neuvidíme takové zápasy, jakým bylo například finále Ligy mistrů. Některé týmy nejspíš ale přeci jen budou hrát zezadu na jistotu, jiné naopak předvedou více ofenzivní pojetí. Pro mě budou mezi největší favority na titul Němci a Španělé. Své si mohou říct ale i Holanďané a hlavně také Rusové. Od našich moc světoborného nečekám, ale rád bych se mýlil. U nás je hra založena na hře Rosického. Bez něj nám to moc nejde, ale naopak zase věřím, že těm novým klukům z Plzně či Liberce Euro vyjde. Že budou hrát o své další angažmá. I proto v postup ze skupiny věřím, i když víme o síle domácích Poláků i Rusů. Na Řecích jsme se spálili už v Portugalsku, teď jim to doufám vrátíme.

(rom, sch, zd)